W Tatrach spadł śnieg i chwycił mróz. TOPR apeluje o rozwagę na szlakach

Polska

W Tatrach panują niekorzystne warunki. TOPR apeluje do turystów o rozwagę w dobieraniu tras. W górach spadł śnieg, a temperatura spadła poniżej zera. W wielu miejscach szlaki są mokre i śliskie. A na odcinkach leśnych jest błoto. Podniósł się też stan wód w potokach. Turyści muszą liczyć się z tym, że niektóre trasy mogą być podtopione.

Jak wynika z komunikatu TOPR-u, warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Po ostatnich opadach szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Dużo błota jest w Dolinie Lejowej i Starorobociańskiej. Stan wód w potokach jest podniesiony i niektóre szlaki mogą być podtopione.

 

 

Powyżej górnej granicy lasu na szlakach w Tatrach Wysokich po północnej stronie grani, w żlebach i w kotłach są płaty twardego śniegu. Dotyczy to szlaku na Rysy, na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, Żlebu Kulczyńskiego oraz szlaku na Zawrat i na Kozią Przełęcz od strony Hali Gąsienicowej.

 

 

Do pokonywania takich miejsc potrzebny jest sprzęt zimowy (raki i czekan). Powyżej 1500 metrów szlaki mogą być oblodzone i pokryte cienką warstwą śniegu. Niski pułap chmur ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie.

 

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie