Tatry w śmieciach. Szlaki będzie sprzątać niemal 5 tys. wolontariuszy

Polska
Tatry w śmieciach. Szlaki będzie sprzątać niemal 5 tys. wolontariuszy
Polsat News

Ochotnicy wyruszą w góry 30 czerwca. Czyste Tatry to coroczna akcja, która ma uwrażliwić turystów na problem zaśmiecania szlaków. W ubiegłym roku wolontariusze znieśli z Tatr 230 kg śmieci, a podczas pierwszej akcji - w 2012 r. - blisko 1,5 tony śmieci.

Jak mówił, kierownik działu edukacji Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Jan Krzeptowski-Sabała z roku na rok obserwuje większą świadomość ekologiczną turystów, mimo to nadal przy szlakach spotyka się drobne śmieci.

 

- Staramy się w Tatrach godzić dwie sprzeczne funkcje: chronić unikatową przyrodę, ale też pokazać ją ludziom, a tych jest w Tatrach sporo. W zeszłym roku na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego weszło 3,5 mln turystów. Śmiecenie jest problemem, ale to nie wynika z liczby osób, bo są góry na świecie, gdzie turystów jest jeszcze więcej, a śmieci zdecydowanie mniej. Kluczowa jest edukacja - ocenił przedstawiciel TPN.

 

 

Ruszą z workiem, rękawicami i kremem z filtrem

 

Rafał Sonik, prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, które organizuje akcję sprzątania Tatr, powiedział, że dla wszystkich wolontariuszy będzie zorganizowana wspólna zabawa na zakopiańskiej Równi Krupowej.

 

- Będziemy nie tylko zbierać śmieci, ale też razem się bawić, uczestniczyć w spotkaniach z ludźmi gór czy spróbujemy pobić rekord Guinnessa. Ułożymy z materiałów podlegających recyklingowi symbol Małopolski, naszego partnera. Na koniec zapraszamy na fantastyczny koncert zespołów Pudelsi i Łąki Łan - powiedział Sonik.

 

Każdy wolontariusz przed wyjściem na szlak otrzyma m.in. worki na śmieci, rękawice ochronne i krem z filtrem, który w górach przy słonecznej pogodzie jest niezbędny.

 

Zapisy wolontariuszy wciąż trwają na stronie internetowej CzysteTatry.pl.

 

PAP

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie