Chcą stworzyć zmodyfikowane komary, które zniszczą swój gatunek. Pomysł wsparł finansowo Bill Gates

Technologie
Chcą stworzyć zmodyfikowane komary, które zniszczą swój gatunek. Pomysł wsparł finansowo Bill Gates
pixabay/41330

Założyciel Microsoftu Bill Gates przekazał 4 miliony dolarów (prawie 15 mln złotych), na projekt, który ma "na lata" wyeliminować zachorowania na malarię. Brytyjska firma Oxitec chce stworzyć genetycznie zmodyfikowane komary, które będą nosicielami śmiercionośnego genu dla swojego gatunku. Dzięki temu młode komarów mają przedwcześnie umierać.

Komary co roku zabijają średnio 830 tys. osób. W większości przypadków zgony spowodowane są zachorowaniem na malarię (ok. 440 tys. osób rocznie). Choroba jest przenoszona tylko i wyłącznie przez komarzyce, które żywią się krwią. Ich męskie odpowiedniki są roślinożerne - żywią się nektarem i sokami roślin.

 

Naukowcy opracowali projekt, który zakłada stworzenie komarów, które będą przenosiły zmodyfikowany gen na następne pokolenia. Komarzyce gryzą dopiero, gdy staną się dorosłe, a przedwczesne umieranie gatunku ma zdusić problem w zarodku.

 

"Dbają o reklamę, a nie o ochronę środowiska"

 

Firma Oxitec jest odpowiedzialna za projekt "Friendly Mosquitos" (pol. "Przyjazne komary"). Program powstał, by zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa Zika. Naukowcy zmodyfikowali samca gatunku komara egipskiego, który dzięki kopulacji przekazał potomstwu śmiercionośny gen. Dzięki temu, w niektórych regionach świata udało się zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa nawet o 90 proc.

 

Przeciwko Oxitec protestowały organizacje ochrony środowiska. W 2012 r. swoje oświadczenie ws. projektu firmy wydała fundacja Friends of Earth (Przyjaciele Ziemii - red.). Wskazywała ona, że firma bardziej dba o swój potencjał marketingowy, niż o rzeczywistą ochronę środowiska.

 

- Próby tych komarów (zmodyfikowanych genetycznie - red.) nie mogą iść na przód, bez uprzedniego sprawdzenia, z jakim ryzykiem dla środowiska to się wiąże - mówił wtedy prezes fundacji Eric Hoffman. Friends of Earth przypominała wtedy, że pierwsze testy odbyły się na Kajmanach, które nie mają regulacji prawnych ds. bezpieczeństwa biologicznego.

 

380 miliardów dolarów rocznie

 

Bill Gates aktywnie wspiera fundacje charytatywne. W ramach fundacji Billa i Melindy Gatesów założonej w 2000 r. ufundowano granty o wartości 2 miliardów dolarów na walkę ze śmiercionośną chorobą. W 2010 r. fundacja wsparła pierwsze projekty Oxitec w walce z komarami.

 

Według danych Oxitec komarzyce są najbardziej niebezpiecznymi zwierzętami świata. Oprócz wirusa Zika i malarii przenoszą także wirusy wywołujące żółtą febrę i dengę. Na leczenie dengi co roku służby medyczne na świecie przeznaczają ok. 380 miliardów dolarów (ok. 1,4 bilionów złotych).

 

Testy zmodyfikowanych komarów mają rozpocząć się w 2020 roku.


Buissnes Insider, Fox News, polsatnews.pl

bas/paw/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze