W Rzymie wzrosła liczba zachorowań wywołanych wirusem przenoszonym przez tzw. komary tygrysie

Świat
W Rzymie wzrosła liczba zachorowań wywołanych wirusem przenoszonym przez tzw. komary tygrysie
Flickr.com/Dan Jung

W Wiecznym Mieście i stołecznym regionie Lacjum liczba zachorowań wywołanych wirusem chikungunya wzrosła do 47. Choroba przenoszona jest przez tzw. komary tygrysie. Po prewencyjnym wstrzymaniu oddawania krwi w centrum Włoch przysyłana jest ona z całego kraju - podały media.

Objawy tej choroby przypominają grypę, a charakteryzuje ją wysoka gorączka do 40 stopni Celsjusza oraz silne bóle mięśniowe. W ciągu doby liczba zachorowań wzrosła o 20. Najwięcej przypadków stwierdzono dotąd w podrzymskim miasteczku Anzio.

 

Lekarze zapewniają, że choroba mimo często ciężkiego przebiegu nie jest groźna.

 

Masowa dezynsekcja w Rzymie i okolicach

 

Na polecenie Ministerstwa Zdrowia trwa masowa dezynsekcja w Wiecznym Mieście i okolicach, między innymi w pobliskiej Latinie, gdzie też stwierdzono zachorowanie.

 

Służby medyczne w obawie przed rozprzestrzenieniem się choroby zaleciły wstrzymywanie oddawania krwi w regionie Lacjum, co - jak informują media - spowodowało konieczność podjęcia nadzwyczajnych działań. Zapasy krwi przysyłane są ze wszystkich regionów kraju i na razie nie zanotowano żadnych problemów w rzymskich szpitalach ani opóźnień w planach operacji.

 

Służby apelują do turystów, aby w razie potrzeby zgłosili się do lekarza

 

W związku z zachorowaniami Europejskie Centrum Kontroli Chorób (Ecdc) zaleciło turystom z innych krajów, którzy byli we Włoszech i stwierdzili u siebie objawy przypominające te spowodowane przez wirusa chikungunya, aby zgłosili się do lekarza.

 

Nazwa tego wirusa przenoszonego przez zainfekowane komary tygrysie pochodzi z Tanzanii, gdzie jego epidemia wybuchła w 1952 roku. W języku tamtejszej grupy etnicznej Makonde oznacza "coś, co zgina" lub "wykręca". Wywołał on w przeszłości także kilka innych epidemii w Azji i w Afryce oraz na wyspie Reunion. We Włoszech po raz pierwszy stwierdzono jego obecność przed 10 laty.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie