Minister odwołuje szefów policji w Lubuskiem. Po tajemniczej śmierci szefa antyterrorystów

Polska

Policjant z Gorzowa Wielkopolskiego brał udział w odprawie i ćwiczeniach w Szczecinie. W nocy ze środy na czwartek miał po szkoleniu wypaść z okna w Świnoujściu. Funkcjonariusz zmarł, śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura. Szef MSWiA Joachim Brudziński zdymisjonował szefa lubuskiej policji i zapowiedział kolejne decyzje personalne. Do Szczecina został wysłany wydział wewnętrzny MSWiA.

"W związku ze śmiertelnym wypadkiem funkcjonariusza po odprawie kadry Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, minister Joachim Brudziński podjął decyzję o odwołaniu ze stanowiska lubuskiego komendanta wojewódzkiego oraz jego zastępcy" - poinformowało w czwartek MSWiA.

 

Odwołani zostali lubuski komendant wojewódzki policji inspektor Jarosław Janiak oraz jego zastępca podinspektor Piotr Fabijański. 

 

- Nie sprawowali kontroli w sposób dostateczny - powiedział o odwołanych dowódcach mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. - Mimo że zdarzenie miało miejsce w czasie wolnym od służby, w ocenie Komendanta Głównego Policji, komendant lubuskiej policji i jeden z jego zastępców, którzy byli na miejscu, nie sprawowali w sposób dostateczny kontroli nad swoimi podwładnymi - dodał rzecznik.

 

Zmarły 47-letni policjant to szef gorzowskich antyterrorystów. Według "Głosu Szczecińskiego" miał uczestniczyć w hucznej zabawie w hotelu, którą zorganizowano po szkoleniu i w jej trakcie wypadł z trzeciego lub czwartego piętra. Poniósł śmierć na miejscu.

 

Do zdarzenia doszło w nocy ze środy na czwartek, około godz. 2. Wcześniej w Świnoujściu odbyła się odprawa kadry kierowniczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

 

- Po zajęciach, w czasie wolnym od służby, doszło do nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego śmierć poniósł funkcjonariusz pełniący obowiązki dowódcy lubuskiego Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji. Okoliczności tego zdarzenia szczegółowo bada Prokuratura Okręgowa w Szczecinie - powiedział Ciarka.

  

"Co do pozostałych uczestników tego zdarzenia, to szef MSWiA będzie podejmował decyzje personalne na bieżąco. Minister jest w stałym kontakcie z komendantem głównym Policji i jest informowany o wszelkich ustaleniach na temat przebiegu zdarzenia w Świnoujściu" - informuje MSWiA.

 

Minister polecił, aby na miejsce udali się pracownicy Biura Nadzoru Wewnętrznego MSWiA. Swoje działania na miejscu prowadzi również prokuratura.

 

Niewykluczone, że komendant i jego zastępca nie są jedynymi, którzy poniosą konsekwencje tragedii.

 

"Szef MSWiA będzie podejmował na bieżąco decyzje personalne w kwestii pozostałych uczestników tego zdarzenia. Minister jest w stałym kontakcie z Komendantem Głównym Policji i jest informowany o wszelkich ustaleniach na temat przebiegu zdarzenia w Świnoujściu" - informuje MSWiA.

 

PAP

hlk/ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie