Zmiana w rządzie Morawieckiego. Powołano nowego ministra rolnictwa

Biznes

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę posła PiS Jana Krzysztofa Ardanowskiego na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Poprzednik Ardanowskiego Krzysztof Jurgiel - jak podało w poniedziałek biuro prasowe resortu rolnictwa - złożył rezygnację z powodów osobistych.

Prezydent, gratulując nowemu ministrowi, jednocześnie wskazał, że obejmując urząd, bierze na siebie dużą odpowiedzialność. Rolnictwo jest bowiem istotnym elementem gospodarki, który był przez wiele lat zaniedbywany - wskazał.

 

- Gratuluję, a jednocześnie patrzę na pana, jako na człowieka, który bierze na siebie wielką odpowiedzialność. Sprawy rolnictwa są niezwykle ważne, to ogromny obszar w gospodarce naszego kraju (...) jeśli mówimy o polskim rolnictwie, o polskiej żywności, o polskim bezpieczeństwie żywnościowym - o tych kwestiach, które są tak niezwykle istotne, w dużym stopniu stanowią fundament z jednej strony naszego rozwoju, ale z drugiej także i dziedzinę trudną, która przez wiele lat nie była dobrze traktowana, nie skupiała wystarczająco uwagi rządzących - powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda podkreślił, że przez ostatnie 2,5 roku udało się zrobić wiele dobrego dla tego sektora, lecz "zaniedbane sprawy rolnicze stanowią wielkie wyzwanie, wielkie, niezwykle trudne do pokonania".

 

Wyraził jednak opinię, że nowy szef resortu rolnictwa poradzi sobie z tymi wyzwaniami.

 

"Gabinety będą zawsze otwarte"

 

Jak mówił Ardanowski, rolnictwo jako ważny element gospodarki narodowej pełni wiele ważnych funkcji nie tylko w produkcji żywności, a więc powinno się rozwijać, zachowując żywotność społeczną i ekonomiczną obszarów wiejskich. Podkreślił, że istotnym elementem jest poprawa życia na wsi i zabezpieczenie Polski w zakresie podstawowego zaopatrzenia żywnościowego, bo jest to element naszej suwerenności. Dodał, że zdaje sobie sprawę, jak duże są oczekiwania związana jego nominacją.

 

Ardanowski poinformował, że wkrótce na konferencji prasowej przedstawi szereg propozycji dla polskiego rolnictwa. "Chcę również zadeklarować (...), że zawsze będą gabinety i ministerstwo rolnictwa otwarte" i jeżeli będzie trzeba coś skomentować, czy przekazać bardziej precyzyjne informacje - możecie z tego korzystać - powiedział nowy minister.

 

Działał m.in. w PSL

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że nowy minister przedstawi w "krótkim czasie specjalny pakiet" dla rolnictwa. Podkreślał, że dzisiaj wielkim problemem w obszarze rolnictwa jest susza, "która daje nam się bardzo mocno we znaki - nie tylko w obszarze owoców miękkich, ale też wielu innych roślin uprawnych". - Będziemy zdecydowanie proponować pewne programy, żeby łagodzić skutki tej klęski żywiołowej - mówił premier. Zapowiedział, że "w ciągu najbliższych paru tygodni" przygotowanych zostanie również "wiele pozytywnych" programów dla rolników.

 

Sam Ardanowski mówił we wtorek że najważniejsza jest dla niego strategiczna przyszłość polskiego rolnictwa - wykorzystanie jego ogromnego potencjału. Zadeklarował też, że czuje dużą odpowiedzialność wobec rolników i konieczność uspokojenia sytuacji na wsi.

 

Ardanowski urodził się w 1961 roku. Od listopada 1980 r. działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. W 1985 r. ukończył studia na Wydziale Rolniczym Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy, po których rozpoczął prowadzenie gospodarstwa rolnego. Od 1992 do 2002 był wiceprzewodniczącym Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego, a w latach 2003-2007 prezesował Krajowej Radzie Izb Rolniczych w Warszawie. Od 1993 działał w PSL - Porozumieniu Ludowym. W kadencji 1998-2002 jako przedstawiciel Akcji Wyborczej Solidarność był radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego. Obecnie, jako poseł PiS, pełnił funkcję wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie