Premier Morawiecki: Ardanowski zgodził się objąć funkcję ministra rolnictwa

Polska
Premier Morawiecki: Ardanowski zgodził się objąć funkcję ministra rolnictwa
PAP/Tytus Żmijewski

- Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) otrzymał propozycję objęcia funkcji ministra rolnictwa i zgodził się - poinformował przebywający z wizytą w Niemczech premier Mateusz Morawiecki. Wyraził nadzieję, że powołanie Ardanowskiego nastąpi szybko. Zapowiedział, nowy minister ma przedstawić w "krótkim czasie specjalny pakiet" dla rolnictwa.

Premier, który we wtorek składa wizytę w Berlinie - powiedział dziennikarzom, że Ardanowski otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra rolnictwa i "zgodził się już nawet". - Mam nadzieję, że wkrótce to powołanie nastąpi - oświadczył premier.

 

Szef rządu zapowiedział, że nowy minister "przygotuje i przedstawi w krótkim czasie (...) specjalny pakiet dla rolnictwa".

 

- Dzisiaj wielkim problemem w obszarze rolnictwa jest susza, która daje nam się bardzo mocno we znaki - nie tylko w obszarze owoców miękkich, ale też wielu innych roślin uprawnych. Będziemy zdecydowanie proponować pewne programy, żeby łagodzić skutki tej klęski żywiołowej - powiedział premier.

 

O tym, że Ardanowski otrzymał propozycję objęcia stanowiska ministra rolnictwa informowały "Wydarzenia" już w poniedziałek. Poseł PiS ma zastąpić w resorcie rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. W poniedziałek biuro prasowe ministerstwa podało, że Jurgiel złożył rezygnację, której powodem były względy osobiste.

 

 

- Dla mnie najważniejsza jest strategiczna przyszłość polskiego rolnictwa, wykorzystanie jego ogromnego potencjału - oświadczył we wtorek po południu nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że czuje odpowiedzialność personalną i konieczność uspokojenia sytuacji na wsi.

 

Poseł PiS poinformował, że w środę o 9.30 ma odebrać nominację na stanowisko ministra rolnictwa od prezydenta Andrzeja Dudy, a później weźmie udział w posiedzeniu Rady Ministrów. Po tym posiedzeniu zaplanowana jest wspólna konferencja prasowa z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

- Dla mnie to ogromny zaszczyt - wyróżnienie, ale również zobowiązanie wobec premiera, który mi zaufał oraz kierownictwa PiS, które podjęło taką decyzję. Czuję się szczególnie zobowiązany, gdyż jestem współautorem programu rolnego Prawa i Sprawiedliwości. Jego realizacja jest dla mnie sprawą ambicjonalną. Jestem rolnikiem, byłem szefem Izb Rolniczych - największej polskiej organizacji rolniczej, ale również doradcą Lecha Kaczyńskiego, gdyż to było dla mnie szczególnym wyróżnikiem życiowym. Zajmowałem też funkcję wiceministra rolnictwa w czasie naszych pierwszych rządów - przypomniał Ardanowski.

 

Dodał, że czuje dużą odpowiedzialność personalną wobec rolników i konieczność uspokojenia sytuacji na wsi.

 

- Poproszę jeszcze o trochę czasu na zaprezentowanie mojego poglądu na temat rozwoju wsi i rolnictwa. Będzie przedstawiony pewien pakiet propozycji dla obszarów wiejskich i rolnictwa. Dla mnie ważniejsze jest nie tylko bieżące rozwiązywanie problemów np. związanych z anomaliami pogodowymi, bo na nie oczywiście trzeba na bieżąco reagować, ale ważniejsza jest pewna strategiczna przyszłość polskiego rolnictwa - wykorzystanie jego ogromnego potencjału - wskazał Ardanowski

 

PAP, zdj. Tytus Żmijewski

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie