Śledztwo ws. "Klątwy" na finiszu. Biegły: spektakl obraża uczucia wszystkich chrześcijan

Polska
Śledztwo ws. "Klątwy" na finiszu. Biegły: spektakl obraża uczucia wszystkich chrześcijan
powszechny.com/fot. Magda Hueckel

Prokuratura ma już opinię biegłego dotyczącą spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym. Według prof. dr. hab. Eugeniusza Sakowicza autorzy zadrwili ze wszystkich chrześcijan. Teraz prokurator zdecyduje czy i komu przedstawić zarzuty.

Śledztwo w sprawie "obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu »Klątwa«" wszczęto na początku ubiegłego roku. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zainteresowała się sztuką po tym, jak tuż po premierze 18 lutego 2017 roku zaczęły wpływać zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa.

 

Chodziło m.in. o sceny z profanacją krzyża i scenę seksu z figurą św. Jana Pawła II

 

Śledczy spektaklu w Teatrze Powszechnym nie widzieli, bo po wybuchu skandalu nie sposób było kupić biletu. - Przesłuchaliśmy około stu świadków, w tym aktorów, scenarzystę, reżysera, osoby, które były na publiczności, oraz te, które nie były, ale posiadały istotną wiedzę na ten temat - mówi prok. Marcin Saduś. Dodaje, że teatr udostępnił prokuraturze nagranie całego spektaklu na wideo. Śledczy oglądali je wiele razy, analizując kontrowersyjne wątki.

 

Płyta z nagraniem i materiały śledztwa trafiły także do prof. dr. hab. Eugeniusza Sakowicza. Teolog i religioznawca, związany z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, wydał w tej sprawie opinię dotyczącą ewentualnej obrazy uczuć religijnych. Profesor powiedział, czym według niego jest "Klątwa".

 

- Obraza uczuć religijnych w tym spektaklu zachodzi, poczynając od bezczeszczenia krzyża, który jest symbolem nie tylko katolicyzmu, ale i całego chrześcijaństwa. Następnym symbolem, który został obrażony, jest postać Jana Pawła II. To przekracza wszelką wyobraźnię, żeby z papieża zrobić obiekt seksualny. Gdyby Jan Paweł II żył, byłoby to kwalifikowane jako obraza głowy państwa - mówi prof. Sakowicz.

 

"Przedstawienie uderza także w muzułmanów"

 

Rażące, według biegłego, jest także prezentowanie postaci Jana Pawła II jako osoby podejrzewanej o pedofilię. - W teologii papież jest zastępcą Boga, następcą św. Piotra. Osoby, które są niewierzące, mogą to uważać za śmieszne, ale dla katolików papież jest bardzo postacią niezwykle ważną. Według mnie, to był atak wprost na osoby wierzące. Naigrywanie się z nich - stwierdził teolog.

 

- Przedstawienie uderza także w muzułmanów, ma przesłanie rodzące islamofobię, potęgujące lęk - mówi prof. Sakowicz. O ostatnim akcie sztuki, w którym ścinany jest dużych rozmiarów krzyż i upada na scenę, biegły mówi: "Tak postępowali z krzyżami bolszewicy i komuniści".

 

Obszerny dokument podpisany przez profesora trafił do prokuratury 1 czerwca. Jest jednym z ostatnich elementów toczącego się od ponad roku śledztwa. Teraz śledczy muszą dokładnie przeanalizować materiał dowodowy. Jako pierwsze poinformowało o tym w środę rano Radio Zet, sugerując, że reżyser "Klątwy", Chorwat Oliver Frljicić może niebawem usłyszeć zarzuty.

 

- Opinia biegłego jest istotna. Będzie brana pod uwagę z uwzględnieniem innych dowodów zebranych w tej sprawie. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów - precyzuje prok. Saduś.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie