Minister wstrzymał dotację na festiwal "Dialog". Ruszyła zbiórka w sieci

Polska
Minister wstrzymał dotację na festiwal "Dialog". Ruszyła zbiórka w sieci
MFT Dialog - Wrocław/Facebook.com

"Chroń Dialog, powstrzymaj cenzurę!" - pod takim hasłem zorganizowano w sieci zbiórkę pieniędzy, dzięki którym podczas Festiwalu Teatralnego Dialog we Wrocławiu może uda się pokazać wszystkie zaplanowane przez organizatorów polskie spektakle. Według kierownika programowego festiwalu resort kultury wstrzymał obiecaną dotację z powodu umieszczenia w programie głośnego spektaklu "Klątwa".

Organizatorzy tego międzynarodowego festiwalu chcieli zaprezentować publiczności w ramach programu głównego trzy polskie przedstawienia  "Wroga ludu" w reż. Jan Klaty, "Hymn do miłości" w reż. Marty Górnickiej i "Jeden gest" w reż. Wojciecha Ziemilskiego oraz jako wydarzenie towarzyszące "Klątwę" Oliviera Frljića.

 

26 września, czyli na niespełna trzy tygodnie przez rozpoczęciem festiwalu, jego kierownik programowy Tomasz Kireńczuk otrzymał informację, że resort wstrzymał przyznaną wypłatę 500 tys. zł dotacji.

 

W tej sytuacji organizatorzy postanowili wycofać z programu trzy polskie spektakle, a pokaz "Klątwy" sfinansować ze sprzedaży biletów.

 

Brakuje niewiele ponad 200 tys. zł

 

Z pomocą ruszył ruch obywatelski Kultura Niepodległa, który na portalu wspieramkulture.pl  zainicjował zbiórkę pieniędzy na pokazanie wszystkich zaplanowanych przedstawień.  Potrzeba na to według organizatorów dokładnie 200 006 zł.

 

Wsparcia finansowego udzieli już m.in. Agnieszka Holland, Maria Janion, Cezary Łazarewicz, Danuta Stenka, Jacek Poniedziałek, Michał Rusinek i Robert Makłowicz. 

 

Ofiarodawcy mogą otrzymać upominki, np. za przekazanie 10 tys. zł można otrzymać tom wierszy Wisławy Szymborskiej "Chwila" z autografem poetki.

 

"Przykład cenzury ekonomicznej"

 

Kierownik programowy podkreśla, że bez "Klątwy" w przeglądzie teatralnym nie wyobrażał sobie wydarzenia, ponieważ jest to spektakl "niewygodny, brutalny, odbierający widzom dobre samopoczucie bez względu na to, jak widzą swoje miejsce na mapie toczonych w Polsce sporów politycznych i ideowych".

 

"(…) chciałbym jasno zaznaczyć, że postawę MKiDN w stosunku do Festiwalu Dialog–Wrocław odbieram jako zmierzającą w stronę ograniczenia swobody wypowiedzi artystycznej działanie polityczne, przykład cenzury ekonomicznej i próbę zastraszenia środowiska teatralnego w Polsce" - zaznaczył w oficjalnym oświadczeniu.

 

"Rzeczą oczywistą jest dla mnie, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest efektem próby prezentacji na Festiwalu spektaklu »Klątwa«" - napisał w oświadczeniu 27 września.

 

Z Maltą ministrowi się nie udało 

 

W tym roku bez dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbył się także Festiwal Malta w Poznaniu.

 

Według ministra kultury Piotra Glińskiego, festiwal objęty kuratelą Oliviera Frljića (reżysera kontrowersyjnej "Klątwy"), nie gwarantował "włączenia odbiorcy w dialog" i mógł zniechęcać do udziału w tym wydarzeniu.

 

Na znak protestu przeciwko decyzji ministra kultury Piotra Glińskiego, kurator tegorocznego festiwalu Malta Oliver Frljić nie przyjechał do Poznania.

 

Dotacja resortu miała wynieść 300 tys. zł i tyle właśnie zebrano w ramach akcji crowdfundingowej na rzecz Malta Festival. Akcję pod hasłem "Zostań ministrem kultury" wsparło ponad 1,8 tys. osób oraz trzy firmy. Festiwal odbył się.

 

Wystawiona przez Teatr Powszechny w Warszawie "Klątwa" to spektakl chorwackiego reżysera i dramatopisarza Olivera Frljicia, oparty na dramacie Stanisława Wyspiańskiego z 1899 r. Sztuka wywołała szereg kontrowersji. Przeciwko przedstawieniu protestowali przedstawiciele środowisk narodowych oraz katolickich. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że "ma ono znamiona bluźnierstwa".

 

polsatnews.pl, onet.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie