Polacy coraz mniej religijni. Młodzi ludzie już prawie nie chodzą do kościoła

Polska
Polacy coraz mniej religijni. Młodzi ludzie już prawie nie chodzą do kościoła
commons.wikimedia.org/Joe Ravi

Cotygodniowe uczestnictwo w mszach deklaruje 55 proc. Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Wśród młodszych - tylko 26 proc. To największy spadek religijności, z generacji na generację, spośród 108 państw świata - wynika z raportu amerykańskiej firmy badawczej Pew Research Center. Zaledwie dla 16 proc. Polaków przed 40. rokiem życia religia jest "bardzo ważna".

Ankieterzy firmy badawczej Pew Research Center przeprowadzili badania dotyczące religijności w 108 państwach na świecie, zadając cztery pytania.

 

Czy czujesz się związany/a z religią?

Czy chodzisz co niedzielę do świątyni?

Czy religia jest dla ciebie bardzo ważna?

Czy codziennie się modlisz?

 

Polska była liderem spadku z generacji na generację, jeśli chodzi o udział w mszach co najmniej raz w tygodniu oraz w deklaracjach, że religia jest "bardzo ważna". 

 

Cotygodniowe uczestnictwo w mszach deklaruje 55 proc. Polaków i Polek powyżej 40. roku życia. Wśród młodszych - tylko 26 proc. Różnica 29 punktów procentowych to największy generacyjny spadek spośród wszystkich 108 przebadanych państw.

 

 

Religia jest "bardzo ważna" dla 40 proc. starszych i zaledwie dla 16 proc. młodych. To generacyjny spadek o 23 punkty procentowe - wynika z badania.

 

 

W Polsce 39 proc. starszych i tylko 14 proc. młodszych deklaruje, że codziennie się modli. To generacyjny spadek o 25 punktów procentowych. Większy zanotowała tylko Japonia.

 

 

Z badania wynika, że Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie zdecydowanie więcej młodych chodzi do Kościoła niż codziennie się modli.

 

Religijność spada na całym świecie

 

Raport pokazuje m.in., że religijność na całym świecie spadła pomiędzy generacjami o 5-9 punktów procentowych, w zależności od badanej kategorii.

 

W Polsce 30 proc. osób deklaruje, że religia jest dla nich bardzo ważna, co  w tej kategorii daje nam czwarte miejscu w UE. Więcej jest w tylko Portugalii 36 proc., Chorwacji - 42 proc. i Rumunii - 50 proc.).

 

 

Jak podkreśla OKO.press, ten wynik "robią" wyłącznie starsi (40 proc.), młodsi (16 proc.) są nieco poniżej średniej UE, na poziomie Holandii czy Norwegii.

 

OKO.press, polsatnews.pl

paw/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie