Inicjatywa Polska do końca kwietnia złoży w Sejmie projekt ustawy oddzielającej Kościół od państwa

Polska
Inicjatywa Polska do końca kwietnia złoży w Sejmie projekt ustawy oddzielającej Kościół od państwa
Polsat News

- W kwietniu przedstawimy obywatelski projekt ustawy o świeckim państwie i rozpoczniemy procedurę w Sejmie - zapowiedziała Barbara Nowacka, liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska. Projekt ma dotyczyć m.in. finansowania religii w szkołach, świeckości urzędów, czy też regulacji spraw gospodarczych dotyczących Kościoła. Nowacka mówiła o tym podczas spotkania z mieszkańcami Zduńskiej Woli (Łódzkie).

- Dzisiaj nie wypowiemy konkordatu, ale zrobimy to, jak dojdziemy do władzy. Trzeba wyprowadzić religię ze szkół ponieważ, szczególnie w małych miejscowościach, katecheci zbyt mocno ingerują w nauki innych przedmiotów, jak również wprowadzić projekt świeckości urzędów - powiedziała Nowacka w Zduńskiej Woli.

 

Poinformowała, że prawdopodobnie w projekcie zostanie też poruszona kwestia opodatkowania Kościoła oraz, że zostanie on złożony w porozumieniu z różnymi organizacjami.

 

- Na pewno będą to ludzie z Inicjatywy Polskiej i Kongresu Świeckości oraz wiele innych organizacji zajmujących się świeckim państwem - powiedziała we wtorek Nowacka.

 

"Miarka się przebrała"

 

O planach złożenia projektu ustawy pełnomocniczka komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" napisała także na swoim profilu na Facebooku.

 

"Tu nie ma co rozmawiać i się zastanawiać. Miarka się przebrała! Trzeba działać - neutralność światopoglądowa państwa musi stać się faktem. W kwietniu przedstawimy obywatelski projekt ustawy o świeckim państwie i rozpoczniemy procedurę w Sejmie - po tym, jak biskupi nakazują, a PiS-owcy procedują wbrew woli większości społeczeństwa, nie ma już co zwlekać! I poproszę Was o pomoc w zbiórce podpisów - 100 tysięcy, cóż to dla nas!" - zaapelowała Nowacka.

 

Inicjatywa, o której poinformowała Nowacka, ma związek z protestem środowisk lewicowych i feministycznych wobec procedowanego w Sejmie obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję", który zakłada nowelizację ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

 

Spór o ustawę aborcyjną

 

Projekt ten znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu.

 

W poniedziałek 19 marca pozytywnie go zaopiniowała sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka. Następnie projektem miała się zająć sejmowa komisja polityki społecznej i rodzinnej, jednak jej posiedzenia zostały odwołane.

 

O przyspieszenie prac nad projektem apelowali m.in. jego autorzy oraz przedstawiciele Kościoła katolickiego; jego odrzucenia domagały się środowiska lewicowe i feministyczne.

 

W piątek w Polsce miały miejsce "czarne protesty" w związku z planami zaostrzenia prawa aborcyjnego. Swoje poparcie dla obywatelskiego projektu demonstrowały z kolei środowiska pro-life, które zorganizowały tego dnia "biały piątek".

 

polsatnews.pl, PAP

 
paw/ml/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze