"Mówiliśmy o siedmiu-ośmiu pytaniach, góra dziesięciu". Karczewski rozmawiał z Muchą ws. referendum

Polska

- Bardzo nam zależy, by decyzje dotyczące przyszłości referendum konsultacyjnego i ws. zmian w konstytucji były naszymi wspólnymi; w następną środę o godz. 10 moje kolejne spotkanie z ministrem Pawłem Muchą - oświadczył w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

W środę rano w Senacie odbyło się spotkanie Karczewskiego z wiceszefem Kancelarii Prezydenta Pawłem Muchą, który jest także pełnomocnikiem prezydenta ds. referendum konsultacyjnego ws. konstytucji.

 

Marszałek Senatu oświadczył po nim, że zawsze rozmowa z ministrem Muchą to dla niego "wielka przyjemność". Karczewski relacjonował, że podczas spotkania rozmawiano m.in. na temat liczby pytań, które mają znaleźć się w referendum. - Jeśli pan prezydent się zdecyduje (...) na skierowanie wniosku do Senatu, to ta liczba (pytań - red.) będzie mniejsza. Mówiliśmy o siedmiu-ośmiu pytaniach, góra dziesięciu - mówił.

 

- Podjęcie ostatecznych decyzji przed nami. Bardzo nam zależy, aby te decyzje, dotyczące przyszłości i referendum konsultacyjnego i zmian w konstytucji były naszymi wspólnymi decyzjami - podkreślił.

 

Karczewski poinformował jednocześnie, że z Muchą umówił się na kolejne spotkanie, które odbędzie się w przyszłą środę o godz. 10. Dodał, że tego samego dnia przed godz. 11 odbędzie się też konferencja prasowa.

 

"Są możliwe modyfikacje"

 

Prezydencki minister przekazał po spotkaniu, że poinformował marszałka Senatu, iż zgodnie z decyzją prezydenta, w projekcie postanowienia o zarządzeniu referendum pytań nie będzie więcej niż 10.

 

- Może być tych pytań mniej; ciągle jesteśmy na takim etapie, że są możliwe modyfikacje, zmiany, jeżeli takie prepozycje ze strony Senatu, czy ze strony PiS będą kierowane, które będą korespondowały z obszarami, które zostały przedstawione przez zespół roboczy na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju - powiedział Mucha.

 

Dodał, że projekt postanowienia prezydenta ws zarządzenia referendum, może zostać skierowany do Senatu najwcześniej 23 lipca. - Ja ze swojej strony, nie przesądzając decyzji Senatu, ufam, że ona może być pozytywna - powiedział prezydencki minister.

 

Mucha wyraził też zadowolenie, ze "wsparcia idei referendum" przez marszałka Senatu. Podkreślił, że to "bardzo mocny głos co do potrzeby zmiany konstytucji" oraz dyskusji na ten temat. - Tu jesteśmy zgodni i bardzo się cieszę, że pan marszałek takie stanowisko artykułuje - dodał.

 

- Jestem przekonany, że jesteśmy w stanie tak ten proces uporządkować, żeby on prowadził do jak najlepszej decyzji Senatu - podkreślił Mucha.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze