"Termin nie jest najlepszy, pytań za dużo". Karczewski o referendum konstytucyjnym

Polska

- Dobrze by było, żeby 11 listopada przede wszystkim cieszyli się (Polacy - red.) - powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując w programie "Graffiti" datę ewentualnego referendum konstytucyjnego. Prezydent chciałby, żeby odbyło się w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Karczewski zapowiedział, że w środę spotka się m.in. w tej sprawie z prezydenckim ministrem Pawłem Muchą.

- Przeczytałem je, jest ich zdecydowanie za dużo - powiedział Stanisław Karczewski o propozycjach pytań do referendum konstytucyjnego zaproponowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. - Takiej ilości pytań nie może być w referendum - podkreślił marszałek Senatu.

 

"Spotkam się z ministrem Pawłem Muchą"


Marszałek zapowiedział, że w środę spotka się z prezydenckim ministrem Pawłem Muchą. - Będziemy rozmawiać na temat terminu i na temat pytań - mówił Karczewski. - Później oczywiście spotkam się jeszcze z panem prezydentem - dodał.

 

- Wsłuchujemy się również w opinie komentatorów politycznych - zauważył marszałek Senatu przyznając, że są one w większości negatywne.   

 

Karczewski uważa jednak, że dobrze, iż debata o konieczności zmiany konstytucji rozpoczęła się.

 

"Nastroje nie są mocne, taka prawda"

 

Piotr Witwicki zapytał o nastroje w PiS dotyczące referendum konstytucyjnego, dziennikarz przypomniał m.in. opinię posła Marka Suskiego, który przed tygodniem stwierdził: "To ciekawa propozycja, choć jej nie rozumiem". Karczewski nie krył: - Nastroje nie są mocne, taka prawda. Wyrażamy swoje emocje, swoje wrażenia, swoje odczucia. Ja podobnie.

 

12 czerwca na plenarnym posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju dotyczącym przygotowań do referendum konsultacyjnego ws. zmian w konstytucji przedstawione zostały propozycje 15 pytań referendalnych.
 
- Osobiście do tej pory uważałem, że tych pytań w referendum nie powinno być więcej niż 10. Na dziś ten projekt obejmuje 15 pytań, ale ja doszedłem do wniosku, że jestem gotów zgodzić się, żeby 15 pytań zostało zaprezentowanych, dlatego że chcę, aby Rada ten problem przedyskutowała - powiedział wówczas prezydent Andrzej Duda.

 

polsatnews.pl

grz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie