Lech Wałęsa reaktywuje Komitet Obywatelski. Ma "zapewnić rzetelność wyborów"

Polska
Lech Wałęsa reaktywuje Komitet Obywatelski. Ma "zapewnić rzetelność wyborów"
Wikimedia Commons/Anthony Baratier

- Były prezydent Lech Wałęsa reaktywuje Komitet Obywatelski. Komitet powołano w celu "zapewnienia rzetelności wyborów" do samorządu terytorialnego, Parlamentu Europejskiego, Sejmu i Senatu oraz wyborów Prezydenta RP - poinformowano w środowym komunikacie.

Inaugurujące spotkanie Komitetu Obywatelskiego ma się odbyć w sobotę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Na spotkaniu ma być m.in. ogłoszony skład KO. Planowany jest briefing Lecha Wałęsy.

 

Koordynator Komitetu Wykonawczego Komitetu Obywatelskiego, Krzysztof Król (działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL) powiedział w środę, że reaktywacja Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie "wynika z zaniepokojenia zmianami w Kodeksie Wyborczym". - Komitet chce działać począwszy od tegorocznych wyborów samorządowych do wyborów prezydenckich w 2020 roku - zapowiedział Król.

 

Poinformował, że w grupie organizacyjnej, której celem było przygotowanie reaktywacji KO, są byli działacze opozycji antykomunistycznej m.in. Henryk Majewski, Bogdan Lis, Krzysztof Pusz i Ryszard Pusz. Jak podkreślił działania zmierzające do reaktywacji KO trwają od kilku miesięcy. - Staramy się wykorzystać obecną sytuację do budowy, niezależnie od podziałów, porozumienia ugrupowań demokratycznych - podkreślił Król.

 

Komitet powstał przed wyborami z 4 VI 1989 roku

 

Komitet Obywatelski ma prowadzić działania zachęcające do udziału w wyborach, mobilizować środowiska partii i organizacji społecznych do udziału w pracach komisji wyborczych oraz monitorować i oceniać poszczególne etapy procesu wyborczego.

 

Według komunikatu w skład Komitetu wchodzą przedstawiciele nauki i kultury, profesorowie prawa i przedstawiciele zawodów prawniczych, uczestnicy opozycji demokratycznej z lat PRL, autorytety środowisk obywatelskich. Do Komisji Porozumiewawczej KO, Lech Wałęsa zaprosił reprezentantów organizacji i liderów protestów obywatelskich, przedstawicieli ugrupowań politycznych.

 

Komitet Obywatelski przy Przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Lechu Wałęsie został utworzony 18 grudnia 1988 r. w Warszawie w kościele Bożego Miłosierdzia. Sekretarzem Komitetu został Henryk Wujec. Dodatkowo powołano 15 komisji, które miały zajmować się przygotowaniem stanowiska opozycji na obrady Okrągłego Stołu; wraz z powstającymi komitetami regionalnymi i lokalnymi Komitet kierował kampanią wyborczą przed wyborami 4 VI 1989 roku, zatwierdzał listę kandydatów na posłów i senatorów.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie