"To ciekawa propozycja, choć jej nie rozumiem". Suski o propozycji referendum konsultacyjnego

Polska

- Na razie nie ma tego referendum. To wstępna propozycja, jeszcze z pewnością będą dogadywane poszczególne pytania - powiedział w programie "Polityczne Graffiti" poseł PiS Marek Suski. Dodał, że prezydent ma prawo do zgłaszania inicjatyw referendalnych, ale "będziemy rozmawiali nad tymi propozycjami".

Poseł PiS Marek Suski stwierdził, że treść pytań do referendum konsultacyjnego w sprawie ewentualnych zmian w Konstytucji zgłoszonych przez prezydenta Andrzeja Dudę będzie wymagać dyskusji.

 

Suski: "pożyjemy, zobaczymy"

 

- Nie rozumie pan propozycji pana prezydenta? – zapytał prowadzący rozmowę Piotr Witwicki.

 

- No nie do końca, o co chodzi w tej propozycji  - stwierdził krótko poseł PiS Marek Suski.

 

- Pożyjemy, zobaczymy - dodał polityk PiS.

 

"Poszukiwanie rozwiązań, które sią bardziej społeczeństwu podobają"

 

Zapytany, czy będzie brał udział w referendum prezydenckim odparł: - Na razie tego referendum nie ma. To wstępna propozycja, jeszcze z pewnością będą dogadywane poszczególne pytania.

 

Polityk Prawa i Sprawiedliwości dodał, że referendum konsultacyjne, to nie gotowe propozycje do akceptacji, ale "poszukiwanie różnych rozwiązań, które sią bardziej społeczeństwu podobają".


Szef gabinetu politycznego premiera przyznał, że ewentualne referendum mogłoby pomóc w rozstrzygnięciu, czy większe kompetencje powinien mieć w Polsce prezydent, czy premier.

 

"Żeby nie było sytuacji z wyrywaniem sobie krzeseł"

 

Powiedział, że podczas wizyt zagranicznych, w których towarzyszy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, niektórzy przywódcy "w dyplomatycznym języku" dają do zrozumienia, że "Polska jest pewnym sensie ewenementem", bo nie wiadomo do końca, z kim rozmawiać w sprawach polityki zagranicznej - czy z prezydentem, czy z premierem. - Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy obaj reprezentują różne obozy polityczne - wyjaśniał Suski.

 

Suski widzi potrzebę rozstrzygnięcia. - Żeby nie było takich sytuacji z zabieraniem samolotu, wyrywaniem sobie krzeseł.

 

"Jestem za systemem bardziej kanclerskim"


- Rozumiem intencje prezydenta, żeby skończyć z tym dwugłosem - powiedział. - Ja jestem w tym momencie za systemem bardziej kanclerskim, to znaczy żeby to było skupione w rękach premiera, który rzeczywiście sprawuje władze wykonawczą - podkreślił.

 
- Wzbudziła w panu entuzjazm ta wstępna propozycja - nie ustępował dziennikarz.


- Jak widać - odpowiedział Suski. - Prezydent ma prawo do zgłaszania inicjatyw referendalnych. Będziemy rozmawiać nad tymi propozycjami - dodał.

 

Propozycja 15 pytań w referendum

 

Prezydent Andrzej Dyda zaproponował we wtorek 15 pytań w referendum ws. konstytucji.

 

Poniżej lista propozycji pytań referendalnych zaproponowanych przez Kancelarię Prezydenta:
 
1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
 
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
 
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
 
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
 
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?
 
6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
 
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
 
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
 
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
 
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?
 
11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
 
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
 
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
 
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
 
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

 

polsatnews.pl

grz/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie