"Rzeczpospolita": Najwyższa Izba Kontroli chwali zmiany w VAT

Polska
"Rzeczpospolita": Najwyższa Izba Kontroli chwali zmiany w VAT
Flickr/PIVISO

Uszczelnienie przepisów i sprawniejsze działania skarbówki dają efekty. Do budżetu wpłynęło 30 mld zł więcej - podała we wtorek "Rzeczpospolita".

Z raportu NIK-u, do którego dotarła gazeta, a który dotyczy wyłudzeń VAT wynika, że ubywa lewych faktur, skarbówka likwiduje podatkowe karuzele, kontrole są coraz skuteczniejsze. Skarb Państwa dostał w 2017 roku 30 mld zł więcej niż rok wcześniej.

 

- Podatkowym oszustom jest coraz trudniej - powiedział "Rz" Arkadiusz Łagowski, ekspert Konfederacji Lewiatan i doradca podatkowy w Grant Thornton.

 

"Skarbówka wie o wszystkim"

 

Powodem sukcesów skarbówki jest uszczelnienie przepisów. - Jedną z najważniejszych zmian było wprowadzenie obowiązku przesyłania co miesiąc informacji z ewidencji VAT w elektronicznym formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego - informuje "Rz" za raportem NIK-u.

 

- Dzięki informacjom z JPK skarbówka wie o wszystkim, co dzieje się w firmach. Może porównywać dane i na bieżąco wyłapywać nieprawidłowości. Ograniczyło to znacznie kupowanie fikcyjnych faktur np. na doradztwo czy marketing - powiedział "Rz" adwokat i właściciel kancelarii podatkowej Piotr Świniarski.

 

Na podstawie JPK skarbówka typuje też firmy do sprawdzenia. Z raportu wynika, że kontroli jest mniej, ale za to dają lepsze efekty. "Fiskus nie marnuje już czasu na tzw. puste kontrole, wie gdzie iść i czego szukać" - uważa mecenas Świniarski.

 

Podwyższenie kar

 

Zdaniem NIK skuteczność skarbówki poprawiły także przepisy uszczelniające VAT-owski rejestr przedsiębiorców oraz zasady dokonywania zwrotu podatku. - Jednocześnie raport rozprawia się z mitem, że wzrost dochodów budżetowych z VAT jest wynikiem nieuzasadnionego wstrzymania zwrotów - uważa Arkadiusz Łagowski.

 

Na kombinatorów odstraszająco wpłynęło też podwyższenie kar. - Wiele osób, słysząc o uszczelnieniu przepisów, wyszło z szarej strefy - powiedział gazecie Świniarski.

 

Raport NIK zwraca także uwagę na lepszą organizację pracy urzędników, którzy wykorzystują nowoczesne narzędzia informatyczne, ale też wskazuje błędy m.in. długi czas reakcji na stwierdzone u przedsiębiorców nieprawidłowości.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie