"Rzeczpospolita": resort finansów prześwietli audytorów GetBacku

Polska
"Rzeczpospolita": resort finansów prześwietli audytorów GetBacku
Polsat News

"Jak to możliwe, że problemów spółki GetBack nie dostrzegli biegli rewidenci? Sprawdzi to organ sprawujący nadzór na przedstawicielami branży" - podaje w czwartek "Rzeczpospolita".

Sprawą audytu w GetBacku zajęła się Komisja Nadzoru Audytowego - dowiedziała się "Rz". Na posiedzeniu 22 maja zdecydowała o podjęciu określonych działań nadzorczych w sprawie GetBacku - potwierdziło biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Nie ujawnia jednak szczegółów, argumentując, że byłoby to naruszeniem ustawy o biegłych rewidentach - informuje gazeta.

 

Nowe regulacje przyznają KNA szerokie uprawnienia m.in. wysokie kary finansowe, a nawet pozbawienie licencji - podaje "Rz".

 

- Nie ma nic niestosownego w tym, że organ nadzoru podejmuje działania wobec biegłych rewidentów badających sprawozdania GetBacku. To podstawowe uprawnienie KNA i nie dziwi, że jest ono realizowane w odniesieniu do audytorów badających spółkę, której rzetelność i wiarygodność sprawozdawcza są obecnie analizowane - powiedział "Rz" Radosław Gumułka, prezes firmy audytorskiej Grupa Gumułka.

 

Dodał, że odrębną kwestią jest sposób prowadzenia postępowania i jego obiektywizm. - Ponieważ będzie to pierwszy poważniejszy sprawdzian obecnej III kadencji KNA (powołanej we wrześniu zeszłego roku), to dopiero po tym przekonamy się, czy i w jakim zakresie organ nadzoru sam spełni standardy, na straży których stoi - powiedział gazecie.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie