Odsłonięto pomnik Lecha Kaczyńskiego. "Był prezydentem nadziei dla milionów Polek i Polaków"

Polska

Pomnik Lecha Kaczyńskiego został w sobotę odsłonięty w Alei Wojska Polskiego w Szczecinie, przed siedzibą zarządu "Solidarności". "Lech Kaczyński dążył do tego, by Polska była prawdziwym domem dla jej mieszkańców; był zatem prezydentem nadziei dla milionów Polek i Polaków" - napisał Jarosław Kaczyński w liście odczytanym przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Jarosław Kaczyński podkreślił, że jego brat "dążył do tego, by Polska była prawdziwym domem dla jej mieszkańców; był zatem prezydentem nadziei dla milionów Polek i Polaków".

 

"Wlał nadzieję na sprawiedliwą i solidarną Polskę" 


"Mój śp. brat nie tylko wlał nadzieję na sprawiedliwą i solidarną Polskę do milionów serc naszych rodaków, ale także zmienił krajobraz duchowy naszej ojczyzny" - stwierdził J. Kaczyński. "Jeszcze jako prezydent Warszawy, wznosząc Muzeum Powstania Warszawskiego, zapoczątkował nową politykę pamięci oraz taką politykę historyczną, która zrywała z lansowaną latami przez establishment pedagogiką wstydu. Wciąż powtarzał, że jeżeli chcemy być wielkim narodem, to musimy sami siebie cenić."


"Odsłaniając dziś pomnik prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego honorujemy nie tylko jego osobę, ale także jego postawę ideową, jego oddanie sprawie, jego dokonania w służbie ojczyzny" - napisał J. Kaczyński. "Mój śp. brat całe swoje dorosłe życie poświęcił Polsce, dla niej działał w opozycji i w Solidarności, dla niej konspirował, dla niej pracował jako senator, poseł, minister i prezydent. Jej też ofiarował to, co miał najcenniejsze - swoje życie" - podkreślił prezes PiS w liście, odczytanym przez ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

 

Przed odsłonięciem pomnika odprawiono mszę św.


W uroczystościach wzięli też udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wicepremier Piotr Gliński, minister pracy Elżbieta Rafalska, rzeczniczka PiS Beata Mazurek, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.


Pomnik został odsłonięty przez przedstawiciela rodziny Lecha Kaczyńskiego Jana Tomaszewskiego, przewodniczącego Komitetu Honorowego Budowy Pomnika Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego prof. Seweryna Wiechowskiego oraz przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudę. Przed odsłonięciem pomnika w szczecińskim kościele pod wezwaniem Świętej Rodziny odprawiono mszę św., której przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński arcybiskup Andrzej Dzięga.

 

Protest KOD przeciw upamiętnieniu

 

Pomnik zmarłego tragicznie w Smoleńsku prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie wszystkim w Szczecinie się podoba. Część mieszkańców protestowała w czasie jego odsłonięcia, wśród nich byli członkowie Komitetu Obrony Demokracji.

 


PAP, polsatnews.pl

grz/hlk/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!