Żółw znaleziony na plaży powoli umierał z głodu. W jego żołądku utknęły śmieci

Świat
Żółw znaleziony na plaży powoli umierał z głodu. W jego żołądku utknęły śmieci
zdj. ilustracyjne/Pixabay.com

Bezowocna okazała się pomoc weterynarzy, którzy przez dwa dni próbowali uratować żółwia zielonego znalezionego na plaży w Tajlandii. Gad nie mógł jeść, bo fragmenty balonów i tzw. gumek recepturek zalegały w jego układzie pokarmowym. Bardzo cierpiał przed śmiercią.

Żółw osiadł na plaży w ubiegłym tygodniu w prowincji Chanthaburi w Tajlandii.

 

- Był już bardzo słaby i nie mógł pływać - powiedział lekarz Laovechprasit Weerapong z tajskiego ośrodka badawczego.

 

Weterynarze prześwietlili żołądek wycieńczonego gada promieniami rentgenowskimi. W środku jego układu pokarmowego znajdowały się zaplątane w glony gumki recepturki i części balonów. Żółwie zielone żywią się głownie morską roślinnością.

 

 

Zwierzę było karmione dożylnie, ale nie udało się mu pomóc. Po niemal dwóch dniach spędzonych pod opieką lekarzy zmarło, bardzo się męcząc. Dopiero wtedy z organizmu gada wyciągnięto zalegające śmieci.

 

 

Około połowa żółwi zielonych, które są znajdowane w tej prowincji, umiera właśnie z powodu zjadania plastiku. W przeszłości śmieci odpowiadały za ok. 10 proc. takich przypadków - oszacował ośrodek, który opiekował się żółwiem.

 

Do oceanu trafia 250 kg plastiku na sekundę

 

W tym miesiącu w Tajlandii zmarł wieloryb, w którego żołądku lekarze znaleźli 80 plastikowych przedmiotów; w sumie około 8 kg śmieci.

 

28 maja Komisja Europejska przedstawiła swoje plany ograniczenia plastikowych odpadów w morzach i oceanach, m.in. stosowania zamienników dla plastikowych sztućców, słomek i mieszadełek. Wprowadzenie dyrektywy w tej sprawie musi być jednak omówione z Parlamentem Europejskim i państwami członkowskimi. Nie wiadomo, kiedy regulacje wejdą w życie.

 

W maju przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Bruskeli stał wieloryb "Plasticus". Instalacja była zbudowana z 250 kg plastiku - tyle do oceanu trafia szacunkowo w ciągu sekundy.

 

 

"Daily Mail", polsatnews.pl

mta/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie