Dworczyk o likwidacji lotniska na Okęciu: w tej sprawie nigdy nie było jasnych deklaracji

Biznes
Dworczyk o likwidacji lotniska na Okęciu: w tej sprawie nigdy nie było jasnych deklaracji
Polsat News

- Nigdy nie było jasnych deklaracji, że port lotniczy na Okęciu zostanie zlikwidowany - powiedział w sobotę szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Dodał też, że "od zawsze było pewne", że lotnisko na Okęciu będzie pełniło funkcje wojskowe.

Dworczyk był pytany w TVP o ewentualną likwidację lotniska na Okęciu; odpowiedział, że jest zaskoczony dyskusją w tej sprawie.

 

- Odkąd pamiętam, a jeszcze jako wiceminister obrony bywałem na kilku radach ministrów, w których ten temat był omawiany i nigdy nie było takich jasnych deklaracji, że port lotniczy na Okęciu zostanie zlikwidowany - zapewnił Dworczyk.

 

- Zwłaszcza, że od zawsze było pewne, że funkcje wojskowe port lotniczy na Okęciu będzie nadal pełnił, w związku z tym jeśli mówimy o funkcjach cywilnych, to zapewne jako lotnisko regionalne, przy tak obecnie dynamicznie rozwijającym się ruchu lotniczym, Okęcie będzie nadal - dodał.

 

O zamknięciu lotniska dla lotów pasażerskich mówił pod koniec ubiegłego roku Mikołaj Wild, pełnomocnik ds. budowy CPK. 

 

- Po otwarciu Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie w 2027 roku, Lotnisko Chopina zostanie zamknięte dla lotów pasażerskich, w tym czarterowych i będzie mogło posłużyć samolotom wojskowym. - Budowa nowego portu oznacza zamknięcie Lotniska Chopina - mówił Wild. 

 

Wielki hub

 

Szef Kancelarii Premiera był też pytany w TVP o mający powstać w gminie Baranów Centralny Port Komunikacyjny.

 

- To olbrzymi projekt i olbrzymia szansa nie tylko dla regionu, w którym zostanie utworzony, ale dla całej Polski. To będzie wielki hub komunikacyjny, bo to nie tylko przecież kwestie połączeń lotniczych, ale kolejowych i drogowych - ocenił.

 

W jego ocenie, obecne władze nadganiają zaszłości sprzed wielu lat, nie tylko kilku, kilkudziesięciu, ale nawet od czasów zaborów. - Tutaj mamy szansę z jednej strony je nadgonić, a z drugiej stworzyć kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy i wpłynąć wyraźnie na sytuację gospodarczą w regionie - przekonywał Dworczyk.

 

Ustawa o Centralnym Porcie Komunikacyjnym została 6 czerwca opublikowana w Dzienniku Ustaw. Port ten ma być usytuowany między Łodzią a Warszawą, na jego lokalizację wskazywany jest Stanisławów w gminie Baranów, koło Grodziska Mazowieckiego.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie