W Sejmie spotkanie ws. niepełnosprawnych. Bez żadnego uczestnika protestu z kwietnia i maja

Polska

"Wsparcie osób niepełnosprawnych i opiekunów, dokonania i plany" - pod takim hasłem odbyło się spotkanie w CPS "Dialog", w którym uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki i minister Elżbieta Rafalska. Zaproszeń na spotkanie nie dostali niepełnosprawni i ich opiekunowie, którzy protestowali w Sejmie przez 40 dni. Rzeczniczka rządu tłumaczyła, że liczba miejsc w sali była ograniczona.

Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska była pytana przez dziennikarzy, dlaczego na spotkanie nie zaproszono osób, które protestowały w Sejmie.

 

- Wszystkie osoby, które wyraziły chęć i wolę uczestniczenia i zgłosiły się jako pierwsze, bo jak państwo widzicie, jest ograniczona ilość miejsc, zostały na to spotkanie zaproszone - odpowiedziała Kopcińska. Zaznaczyła, że nie jest to ostatnie spotkanie ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

 

- Ze względu na logistykę trzeba pewnych wyborów dokonywać. Ministerstwo rodziny potraktowało to w ten sposób, że te osoby, które wyraziły chęć uczestniczenia w spotkaniu jako pierwsze, zostały zaproszone. Do ostatniej chwili były zapraszane te osoby, które mogły zająć miejsce na sali - mówiła rzeczniczka.

 

Dodała też, że nie zna imiennej listy zaproszonych gości i prawdopodobnie zostały zaproszone "organizacje zrzeszające osoby niepełnosprawne, a nie osoby prywatne". 

 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. premier oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 

- Nasze wsparcie to jest realne wsparcie; chcemy, żeby było realne - mówił na spotkaniu premier Morawiecki. Zwrócił jednocześnie uwagę, że rząd jest "na początku tej drogi; drogi, która będzie stale poprawiać los osób z różnymi niepełnosprawnościami".

 

- Chciałbym, żeby szybciej można było sobie pozwolić na jeszcze więcej, ale nasze zobowiązanie jest właśnie takie, żeby kwartał po kwartale, rok po roku, poprawiać los osób z różnymi niepełnosprawnościami - powiedział. Dodał, że "taka jest nasza dewiza i w to głęboko wierzymy, bo jesteśmy ugrupowaniem, które wierzy w solidarność".

 

Jeden zrealizowany postulat

 

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia do 27 maja. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym", dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

 

Proponowali, by dodatek był wprowadzany krocząco: od września 2018 r. 250 zł, od stycznia 2019 roku - dodatkowo 125 zł i od stycznia 2020 r. również 125 zł. Potem proponowali, by wypłata dodatku "na życie" nastąpiła od przyszłego roku.

 

Protestujący uważają, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł. Rząd nie zgodził się jednak na realizację drugiego postulatu - wypłaty 500 zł wsparcia finansowego. 

 

PAP, polsatnews.pl, RMF FM

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie