Ponad 4 mln sztuk jaj skażonych antybiotykiem trafiło do sklepów. Wydano nakaz wycofania z obrotu

Polska
Ponad 4 mln sztuk jaj skażonych antybiotykiem trafiło do sklepów. Wydano nakaz wycofania z obrotu
jakcmac34/Pixabay.com/CC0 Creative Commons

Terenowe organy Inspekcji Weterynaryjnej wydały decyzję administracyjną nakazującą wycofanie z obrotu partii jaj konsumpcyjnych z powodu skażenia ich antybiotykiem - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Chodzi o 4,3 mln sztuk jaj, które trafiły do sklepów sieciowych.

Jaja oznaczone są kodem 3 - PL 30211306 z terminami przydatności do spożycia: od 15.06.2018 do 06.07.2018.

 

Decyzja o wycofaniu jaj jest spowodowana obecnością pozostałości antybiotyku lazalocyd w ilości przekraczającej maksymalny dopuszczalny poziom - wyjaśnia Inspekcja Weterynaryjna.

 

Jaja zostały sklasyfikowane i zapakowane po 6, 10, 20, 30 sztuk w zakładzie pakowania jaj o weterynaryjnym numerze identyfikacyjnym 30215904, który jest naniesiony na opakowanie. W gospodarstwie tym znajdują się cztery kurniki. Jaja znajdujące się w magazynie zostały zabezpieczone. Jest on pod nadzorem Powiatowego Lekarza Weterynarii w Poznaniu.

 

Tamtejsze służby weterynaryjne ustaliły, że odbiorcami tej partii jaj były wyłącznie firmy położone na terenie Polski - m.in. centra dystrybucji dla sklepów sieciowych tj. Piotr i Paweł, Biedronka, Carrefour.

 

Informacja o skażeniu

 

Właściciel kurników w dniu 9.06.2018 r. powiadomił wszystkich odbiorców (drogą mailową) o konieczności zabezpieczenia kwestionowanej partii towaru i niewprowadzania jej do obrotu.

 

A 11 czerwca br. Powiatowy Lekarz Weterynarii powiadomił (pisemnie i mailowo) Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, na terenie których znajdują się podmioty będące odbiorcami zakwestionowanej partii jaj. Informacja o skażeniu została przekazana do systemu RASFF (unijny System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach) oraz do Głównej Inspekcji Sanitarnej.

 

Pomyłka właściciela gospodarstwa

 

Służby weterynaryjne zalecają, by tych jaj nie spożywać. Konsumenci, którzy je zakupili, powinni zwrócić je do sklepu.

 

- Ustalono, iż przyczyną była pomyłka właściciela gospodarstwa, polegająca na podaniu paszy przeznaczonej do odchowu kurcząt, kurom nioskom (stosowanie lazalocydu, jako dodatku paszowego, w paszach dla kur niosek jest zabronione, ale można go stosować u kurcząt hodowanych na nioski (maksymalny wiek 16 tyg.) - poinformował Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze