Marihuana w wyrobach medycznych będzie legalna w Portugalii. Parlament przyjął ustawę

Technologie
Marihuana w wyrobach medycznych będzie legalna w Portugalii. Parlament przyjął ustawę
aeimasgary/Pixabay.com/CC0 Creative Commons

Ustawę legalizującą marihuanę jako składnik preparatów medycznych uchwalił w piątek parlament Portugalii. Leki z tym składnikiem mają pomóc m.in. chorym na nowotwory, padaczkę, cierpiącym na schorzenia neurologiczne i mięśniowe. Samodzielne hodowanie konopi indyjskich będzie nadal zakazane.

Za legalizacją marihuany w składzie produktów medycznych głosowały wszystkie ugrupowania w 230-osobowym Zgromadzeniu Republiki, z wyjątkiem opozycyjnego bloku ludowego CDS-PP, którego 18 deputowanych wstrzymało się od głosu.

 

Ustawa zawiera rozwiązania przygotowane przez Blok Lewicy (BE), popierający socjalistyczny rząd Antonia Costy, oraz partię Ludzie-Zwierzęta-Przyroda (PAN). Rządzący socjaliści (PS) wprowadzili do nich kilka poprawek.

 

Podczas debaty w parlamencie centroprawicowa Partia Socjaldemokratyczna (PSD), CDS-PP, a także komuniści (PCP) zapowiedzieli, że odrzucą projekt ustawy, jeśli znajdzie się w nim pierwotny zapis o możliwości samodzielnego hodowania przez Portugalczyków marihuany w celach medycznych.

 

Po głosowaniu deputowana komunistów Carla Cruz wyjaśniła, że ustawa nie stanowi "wstępu do akceptacji (stosowania) marihuany do celów innych niż lecznicze".

 

Leczenie ma przynieść ulgę chorym

 

Z kolei deputowany Bloku Lewicy Moises Ferreira powiedział, że celem ustawy, powstałej dzięki inicjatywie ustawodawczej jego partii, ma nieść ulgę cierpiącym. - Preparaty na bazie marihuany będą przeznaczone głównie dla chorych na nowotwory, schorzenia neurologiczne i mięśniowe, a także cierpiących na ciężkie napady padaczki - podkreślił.

 

Zgodnie z nowymi przepisami legalna konsumpcja środków wytworzonych na bazie marihuany będzie w Portugalii dotyczyć tylko osób posiadających receptę. Preparaty te będą sprzedawane wyłącznie w aptekach.

 

Dostarczaniem tzw. marihuany leczniczej na portugalski rynek może zajmować się, oprócz firm farmaceutycznych, także państwo - instytucją wskazaną do tego jest Laboratorium Wojskowe w Lizbonie.

 

Według ustawy legalizującej stosowanie marihuany w celach leczniczych państwo zostało zobowiązane do "stymulowania" badań naukowych nad jej wykorzystaniem w medycynie.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie