Od piątku w Niemczech legalna uprawa medycznej marihuany

Technologie
Od piątku w Niemczech legalna uprawa medycznej marihuany
Flickr/Carlos Gracia/CC BY 2.0/

Od 3 marca w Niemczech dozwolona jest uprawa i sprzedaż konopi do celów medycznych. Nadzór nad produkcją i dystrybucją takich leków powierzony został agencji podporządkowanej Federalnemu Instytutowi ds. Leków i Produktów Medycznych.

Preparaty na bazie konopi będą sprzedawane w Niemczech na receptę.

 

Tysiąc pacjentów, 170 kg preparatów


Dotychczas spożywanie produktów medycznych na bazie konopi było w Niemczech dozwolone tylko po uzyskaniu zezwolenia. Wydano je do tej pory około tysiącowi pacjentów.

 

Według danych niemieckiego rządu w 2016 roku Niemcy importowali legalnie 170 kg leków na bazie konopi. Rok wcześniej było to 93 kg.

 

Lekarze zadowoleni


Federalna Izba Lekarska z zadowoleniem powitała decyzję o udostępnieniu leków na bazie konopi na receptę. W przyszłości o zastosowaniu takich leków będzie decydował jedynie lekarz.


Lekarstwa na bazie konopi są pomocne przy leczeniu stwardnienia rozsianego, AIDS, Alzheimera, raka oraz w terapiach przeciwbólowych. Medycy mają nadzieję, że udostępnienie tych leków dostarczy kolejnych doświadczeń.

 

- Wciąż mamy względnie mało informacji co do zastosowania - przyznał przedstawiciel Federalnej Izby Lekarskiej Josef Mischo. Planowane są dalsze badania nad zastosowaniem tych leków. 

 

Nie dla odurzania się

 

- Spodziewamy się o wiele lepszych informacji, gdzie rzeczywiście można sensownie zastosować te leki, a gdzie nie jest to wskazane - powiedział Mischo.


Lekarze są natomiast sceptyczni, jeśli chodzi o legalizację konopi jako narkotyku. - Według wszystkich dotychczasowych badań nie można uznać zażywania takich środków za nieszkodliwe. Kto zażywa haszysz lub marihuanę w młodym wieku przez dłuższy czas, ten szkodzi swojemu zdrowiu - podkreślił niemiecki lekarz. 

 

Deutsche Welle

ptw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie