Bakterie w parówkach. Partia wycofana ze sprzedaży

Polska
Bakterie w parówkach. Partia wycofana ze sprzedaży
gis.gov.pl

Ponadtrzykrotnie przekroczoną normę występowania bakterii Listeria monocytogenes wykryto w partii parówek z szynki Simply food 200 g - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny i nakazał bezzwłoczne wycofanie produktu ze sprzedaży. Jak podkreślono w komunikacie, parówek nie należy spożywać, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia.

"Bakterie Listeria monocytogenes wykryto w jednej z pięciu próbek produktu w ilości 330 jtk/g (jednostek tworzących kolonię/gram), podczas gdy zgodnie z prawem żywnościowym w żadnej z pięciu badanych próbek nie może być więcej niż 100 jtk/g" - poinformował GIS.


Bakterie wykryto w partii oznaczonej numerem: 180524001, nr operatora 28.


GIS poinformował o wynikach badania Głównego Lekarza Weterynarii w celu podjęcia odpowiednich działań kontrolnych oraz przygotowania listy dystrybucyjnej w celu bezzwłocznego wycofania powyższej partii produktu z obrotu handlowego.


Przekazał też informacje Państwowej Inspekcji Sanitarnej.


"Nie należy spożywać parówek o numerze partii wskazanej w komunikacie, szczególnie na surowo, z uwagi na potencjalne zagrożenie dla zdrowia" - podkreślił GIS.

 

gis.gov.pl

 

 

"Podjęliśmy zdecydowane kroki"

 

Oświadczenie opublikowała spółka Madej Wróbel odpowiedzialna za wprowadzenie parówek na rynek. "Jesteśmy poruszeni zaistniałą sytuacją i podjęliśmy zdecydowane kroki w celu wyjaśnienia okoliczności powstania niezgodności" - podkreślono.

 

Firma zapewniła również, że "uruchomiono procedury wewnętrzne mające na celu niedopuszczenie do pojawienia się ponownie problemu".

 

 

Groźna bakteria

 

Bakteria Listeria monocytogenes jest jednym z najbardziej zjadliwych patogenów przenoszonych przez żywność (20 do 30 proc. infekcji kończy się śmiercią). 

 

Może powodować posocznicę listeriozową, a w następnej kolejności – zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. U niektórych chorych listerioza przebiega w postaci zapalenia pnia mózgu lub ropni mózgu, możliwe jest także zapalenie wsierdzia.

 

polsatnews.pl, wikipedia.org

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie