Ciastka, które mogą być rakotwórcze, trafiły do sprzedaży. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega

Polska
Ciastka, które mogą być rakotwórcze, trafiły do sprzedaży. Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega
mat. prasowe

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie przed ciastkami "Belkorn Biskids 6+". Badania przeprowadzone w Holandii wykazały, że znajduje się w nich zbyt wysoki poziom akrylamidu, substancji, która może być toksyczna i sprzyjać rozwojowi nowotworów. Podobne ostrzeżenie dotyczące tych samych ciastek pojawiło się już w lipcu.

O niebezpieczeństwie poinformował sam producent Corthouts NV oraz belgijskie władze. Cała partia tego produktu (oznaczona jako 171401 z datą minimalnej trwałości 03/04/2018) - pod nazwą "Belkorn" Biskids 6+ with appleconcentrate, no added sugar, 150 g" - trafiła już do sprzedaży. Obecnie jest wycofywana z obrotu - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.


Państwowa Inspekcja Sanitarna monitoruje proces wycofywania produktu z obrotu.

 

Ciastka należy zwrócić lub zniszczyć


Wskazana powyżej partia produktu pn. "Belkorn" Biskids 6+, nie powinna być spożywana, szczególnie przez dzieci, z uwagi na stwierdzony wysoki poziom akrylamidu (akryloamid). Ten związek chemiczny może być toksyczny i sprzyjać rozwojowi nowotworów. Produkt można zwrócić do miejsca zakupu lub go zniszczyć.

 

Podobne ostrzeżenie przed spożywaniem tego samego produktu pojawiło się już w lipcu. Powód był wówczas identyczny jak obecnie - zbyt wysoki poziom akrylamidu.

 

Akrylamid zwiększa również ryzyko chorób serca 

 

Wysoki poziom akrylamidu w produktach spożywczych przyczynia się do występowania m.in. nowotworów przewodu pokarmowego oraz uszkadza układ nerwowy (jest neurotoksyną). Badania wykazały ponadto, że regularne spożywanie np. chipsów ziemniaczanych, które zawierają właśnie akrylamid, znacznie zwiększa ryzyko chorób serca, jak również może wywoływać przewlekły stan zapalny w organizmie oraz podnosić ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej serca.


polsatnews.pl

gr/luq/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze