Owsiak do prezydenta o referendum: szkoda wyrzucić 100 mln zł na 15 pytań, z których nic nie wynika

Polska
Owsiak do prezydenta o referendum: szkoda wyrzucić 100 mln zł na 15 pytań, z których nic nie wynika
Polsat News

Jerzy Owsiak skrytykował prezydencki pomysł przeprowadzenia referendum ws. zmian w konstytucji, wskazując m.in. że może ono kosztować ok. 100 mln zł, czyli "tyle ile Fundacja WOŚP przeznaczyła w efekcie pięciu Finałów, na wsparcie geriatrii i godnej opieki medycznej seniorów". "Proszę nie wyrzucać pieniędzy w błoto!" - zaapelował i wskazał, że taniej będzie zapytać Polaków przez internet.

"Nad Pana propozycją referendum, szczerze mówiąc, pochyliłem się czytając wszelkie na ten temat wypowiedziane uwagi. Nie znalazłem ani jednego, dosłownie - ani jednego pozytywnego komentarza na temat tego przedsięwzięcia. Komentatorzy, wyrażając swoje negatywne opinie, używają wielu najróżniejszych argumentów. I to daje mi pewność, że sam pomysł jest chybiony, żeby nie powiedzieć, że z pogranicza fantazji" - zaczął swój wpis na Facebooku Owsiak.

 

71 mln zł na referendum Komorowskiego

 

I postanowił "dorzucić jeszcze jedną, osobistą opinię". Przypomniał, że ostatnie referendum przeprowadzone we wrześniu 2015 r. przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, kosztowało ponad 71 mln zł. 

 

Głosujący odpowiedzieli w nim na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika. Frekwencja wyniosła 7,8 proc. i była najniższą z odnotowanych we wszystkich ogólnokrajowych głosowaniach przeprowadzonych w Europie po 1945 r.

 

"Żeby była jasność - to referendum także można było zaliczyć do tych z pogranicza fantazji. Było po prostu niepotrzebne. Sto milionów złotych to tyle, ile Fundacja WOŚP przeznaczyła w efekcie pięciu Finałów, na wsparcie geriatrii i godnej opieki medycznej seniorów" - przekazał Owsiak. 

 

 

Poinformował, że w ramach zbiórek WOŚP do szpitali w całej Polsce trafiło w sumie 13 527 urządzeń medycznych. Konkretnie - urządzenia te zostały przekazane do 202 zakładów opiekuńczo-leczniczych, 58 oddziałów geriatrycznych, 15 oddziałów psychogeriatrycznych, 17 placówek paliatywnych. "Te sto milionów złotych diametralnie zmieniło poziom opieki nad seniorami. Te sto milionów spowodowało, że polska geriatria została wyposażona w kosmiczny sprzęt, jakiego nigdy do tej pory nie było" - argumentował. 

 

"Wszystko szło jak burza, dopóki Pan nie podpisał ustawy o sieci szpital"

 

Organizator Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazał, że dzięki Finałom powstały nowe oddziały geriatryczne i na poważnie zaczęło "zmieniać oblicze oddziałów najbardziej powszechnych, a jednocześnie - najbardziej zaniedbanych, czyli tzw. ZOL-I (zakładów opiekuńczo-leczniczych)". 

 

"Wszystko szło jak burza, dopóki Pan nie podpisał ustawy o sieci szpitali, z której Pan swoim podpisem wyrzucił oddziały geriatryczne. Na szczęście - sprzęt jest, pracuje na okrągło, służy ludziom, czyli Polakom, a jak Pańska decyzja wpłynie na dalsze losy geriatrii - czas pokaże" - ocenił.  

 

"Jest na co wydać te pieniądze"

  

Wracając do referendum Owsiak podkreślił, że "szkoda jest wyrzucić 100 mln złotych na 15 pytań, z których najnormalniej w świecie nic nie wynika".

 

I zasugerował, by Kancelaria Prezydenta zapytała o zdanie obywateli w internecie. "Kto by chciał - na te pytania mógłby odpowiedzieć online" - dodał. 

 

Na koniec zaapelował: "proszę nie wyrzucać pieniędzy w błoto! W przypadku tej stówy, bo tyle mniej więcej kosztuje referendum, dałem Panu bardzo czytelną i wiarygodną ocenę efektywności. Jest na co wydać te pieniądze! A tym bardziej - jest na co je wydać myśląc o poprawie naszego zdrowia."

 

Prezydent Andrzej Duda zaprezentował projekt pytań w referendum konstytucyjnym we wtorek. Poniżej pełna ich lista:

 

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?

 

2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?

 

3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?

 

4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?

 

5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?

 

6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?

 

7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?

 

8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?

 

9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?

 

10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

 

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?

 

12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?

 

13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?

 

14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?

 

15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?

 

 

 

polsatnews.pl

ml/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie