Romaszewska broni referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. "Wspaniała propozycja prezydenta"

Polska
Romaszewska broni referendum konsultacyjnego ws. konstytucji. "Wspaniała propozycja prezydenta"
Polsat News

- Propozycja prezydenta ws. referendum konsultacyjnego jest wspaniała - oceniła w środę w Polskim Radio 24 doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska. Jej zdaniem w ewentualnej nowej konstytucji należałoby m.in. jasno określić rolę prezydenta.

Zdaniem Romaszewskiej propozycja prezydenta dotycząca referendum konsultacyjnego ws. konstytucji jest "po prostu wspaniała". Doradczyni prezydenta w PR24 odniosła się do zarzutów, jakoby propozycje prezydenta były niekonstytucyjne. - Pytania zaproponowane przez prezydenta są przede wszystkim konsultacyjne, one jeszcze mogą zostać przerobione na wszystkie możliwe sposoby. (...) Ich konstytucyjność i niekonstytucyjność będzie można wtedy badać - powiedziała.

 

Jako "zasadniczą" oceniła propozycję prezydenta o wpisaniu do Konstytucji obowiązku referendum ogólnokrajowego zatwierdzającego zmiany konstytucji. Romaszewska podkreśliła, że jest wielką zwolenniczką tego, aby odbyło się referendum konsultacyjne, w którym ludzie mogliby zdecydować, co jeszcze w Konstytucji warto byłoby dopisać.

 

- Referendum konsultacyjne jest ważne. Mamy tam zobaczyć, czy obywatele w ogóle zechcieliby pójść się wypowiedzieć, wziąć udział, i żeby nie traktować tego jako działalności politycznej - dodała.

 

Program 500+ jako prawo nabyte wpisane w konstytucji

 

Zdaniem Romaszewskiej nie warto zawierać w konstytucji punktów o wsparciu dla najuboższych czy zagwarantowaniu członkostwa Polski w UE i NATO. - Pan prezydent mówił wczoraj na naszym spotkaniu, że przewiduje maksymalnie 10 pytań konstytucyjnych. Zostało przytoczonych 15 punktów - przypomniała.

 

Prawa nabyte - jak 500+ - jej zdaniem powinny zostać, jeśli są dla obywateli korzystne. - Dlatego to powinno być w konstytucji, aby kolejne ekipy nie mogły zrezygnować z rzeczy, które są społecznie niezwykle potrzebne w naszym kraju. (...) Tego typu prawa powinny być na stałe wpisane do konstytucji jako prawa nabyte, nie jako 500 plus. 500 plus może być za kilka lat tyle warte, co pięć groszy, więc szkoda będzie je w ogóle dostawać - zauważyła.

 

Ustalenie roli głowy państwa

 

W opinii doradczyni prezydenta w nowej Konstytucji, jeżeli taka powstanie, powinno zostać ustalone, jaka jest rola głowy państwa. Według niej obecnie ta rola jest za mała. - Prezydent to jedyna postać w Polsce wybierana w wyborach bezpośrednich, posiada ogromny mandat społeczny. Powinno być jasno powiedziane, że jest zwierzchnikiem sił zbrojnych i pierwszą osobą decydującą o polityce międzynarodowej - podkreśliła.

 

Andrzej Duda przedstawił we wtorek propozycję 15 pytań, które mogą paść w referendum ws. zmiany konstytucji. Wśród proponowanych przez prezydenta punktów znalazły się m.in. zapisy o odwołaniu się w preambule konstytucji do chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości, wprowadzeniu obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla państwa i narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej milion obywateli, zagwarantowaniu szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia.

 

Prezydent wstępnie chciałby także zapytać społeczeństwo o potrzebę wpisania konstytucyjnej ochrony pracy jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej, zagwarantowania w Konstytucji szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski, wzmocnienie pozycji rodziny - z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa również ojcostwa, przyznania w Konstytucji gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku, a także zagwarantowania podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?".

  

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie