Gowin obiecał 16 mln zł uczelni z Chełma, w którym o prezydenturę powalczy jego kolega

Polska
Gowin obiecał 16 mln zł uczelni z Chełma, w którym o prezydenturę powalczy jego kolega
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie

Podczas wizyty w Chełmie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, szef Porozumienia, udzielił poparcia swojemu partyjnemu koledze, który będzie kandydował w wyborach na prezydenta miasta. Jednocześnie obiecał 16 mln zł na budowę pasa startowego na lotnisku miejscowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Zadeklarował, że uczelnia może liczyć na dalsze wsparcie inwestycji.

Jarosław Gowin podczas wizyty w Chełmie zachwalał swojego partyjnego kolegę Jakuba Banaszka, który w wyborach samorządowych zamierza ubiegać się o fotel prezydenta miasta.

 

- Z moich obserwacji wynika, że Jakub to jeden z najzdolniejszych młodych polityków obecnej sceny politycznej - powiedział szef Porozumienia podczas spotkania z mieszkańcami. - Zauważyłem też, że chociaż pracuje w Warszawie, to zawsze żywo interesował się sprawami swojego rodzinnego miasta. Ma wizję jego rozwoju i już niedługo przedstawi szczegóły programu wyborczego. Ten kandydat ma też możliwości zbudowania pomostu pomiędzy Chełmem i władzami w Warszawie - dodał Gowin cytowany przez "Dziennik Wschodni".

 

"Chcemy, aby Chełm stał się miastem akademickim"

 

Podczas wspólnej konferencji Banaszek zapowiedział, że "jednym z kluczowych elementów naszego miasta będzie postawienie na naukę i szkolnictwo wyższe".   

 

- Chcemy, aby Chełm stał się miastem akademickim. Potrzeba więcej inwestycji takich jak budowa akademika, czy budowa betonowego pasa startowego na terenie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie - mówił kandydat. - To wymaga oczywiście współpracy na wielu płaszczyznach. Wiemy jednak jak to zrobić i jakie wsparcie powinno zostać zapewnione - dodał.

 

"Uczelnia może liczyć na dalsze wsparcie"

 

Jego wizję popiera Gowin, który podczas wizyty w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, poinformował o dofinansowaniu budowy betonowego pasa startowego na uczelnianym lotnisku w Depułtyczach Królewskich. Ministerstwo ma na ten cel przeznaczyć 16 mln zł. Gowin zapowiedział też, że to nie jest ostateczna kwota, a uczelnia może liczyć na dalsze wsparcie tej inwestycji.

 

- Mam pełną świadomość, że koszty prac budowlanych w ostatnim czasie wzrosły, dlatego ministerstwo jest przygotowane na przeznaczenie dodatkowych środków na to przedsięwzięcie - podkreślił wicepremier.

 

Pas startowy ma mieć długość 1020m i szerokości 30m. Według deklaracji rektora, ma służyć nie tylko uczelni, szkolącej przyszłych pilotów i inżynierów lotnictwa, ale również firmom związanym z lotnictwem i całemu regionowi. Budowa ma ruszyć w wakacje i trwać dwa lata.

 

Dziennik Wschodni, chelm.naszemiasto.pl

dk/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie