"Wprost": fundacja powstała tydzień przed ogłoszeniem konkursu. Dostała ponad 240 tys. zł od resortu

Polska
"Wprost": fundacja powstała tydzień przed ogłoszeniem konkursu. Dostała ponad 240 tys. zł od resortu
Polsat News

Tygodnik opisał sprawę fundacji Inn Warmia, która ubiegała się o dotację z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego. Według "Wprost", oceniający projekty pochodzili z otoczenia Jarosława Gowina, a jeden z członków kapituły jest znajomym prezesa Inn Warmii. Fundacja otrzymała prawie 250 tys. zł.

Ministerialny konkurs odbywał się w ramach programu "Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku" i został ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej 17 października 2017 r. Jego głównym założeniem była aktywizacja osób starszych.

 

W konkursie zwyciężyło 16 instytucji z 85 biorących w nim udział. Jedną z nich była nowo powstała fundacja Inn Warmia.

 

"Udział tych osób nie jest już potrzebny"


W kapitule konkursu zasiadali: Michał Wypij z gabinetu politycznego ministra Gowina, Ryszard Adamczak, który z partii szefa resortu nauki startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku, Kamil Bortniczuk były dyrektor biura w MNiSW i Jan Strzeżek - członek zarządu Porozumienia.


Ministerstwo wcześniej zapewniało, że żaden z oceniających nie był i nie jest związany z zapleczem politycznym wicepremiera.


Fundacja Inn Warmia ma jednoosobowy zarząd, a prezesem jest znajomy Michała Wypija, Radosław Wojnowski. Panowie mieli poznać się przy okazji działalności społecznej szefa fundacji.

 

Resort zapewnia, że przy wyborze zwycięzców konkursu nie zostały złamane żadne procedury. Jak donosi "Wprost", pojawiła się jednak informacja, że zespół oceniających został w styczniu tego roku całkowicie zmieniony. Ministerstwo tłumaczy to tym, że w kolejnej, drugiej edycji, konkurs wzmocnił się na tyle, że "udział tych osób nie był już potrzebny". 

 

Drugi taki przypadek

 

Do podobnej sytuacji miało dojść przy okazji dotacji dla stowarzyszenia "SENS", które otrzymało 236 tys. 870 zł z MNiSW. 

 

Jak informował "Wprost", stowarzyszenie powstało w krótkim czasie przed rozpisaniem konkursu w resorcie, a osoby które wybierały zwycięzców pochodziły z otoczenia ministra Gowina.

 

Wprost

 

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie