Izrael oferuje Iranowi pomoc w rozwiązaniu problemów z brakiem wody

Świat
Izrael oferuje Iranowi pomoc w rozwiązaniu problemów z brakiem wody
YouTube/IsraeliPM

Dzisiaj złożę Iranowi bezprecedensową ofertę. Chodzi o wodę - oświadczył premier Izraela Benjamin Netanjahu. Zaoferował Iranowi pomoc w rozwiązaniu problemów z brakiem wody. Jak powiedział, Izrael stosuje najnowocześniejsze na świecie technologie odzyskiwania wody ze ścieków i odsalania wody morskiej. - Dzięki naszej pomocy 50 mln Irańczyków będzie mogło pozostać w swoich domach - mówił Netanjahu.

Nagranie z wystąpieniem Benjamina Netanjahu zamieszczono w niedzielę na oficjalnym kanale premiera Izraela na YouTube. "Dzisiaj złożę Iranowi bezprecedensową ofertę" - powiedział Netanjahu zaczynając przemówienie w języku angielskim.

 

Oba kraje mają podobne problemy z wodą


Premier zauważył, że oba kraje mają podobne warunki hydrologiczne i ich problemy z wodą są podobne. Ocenia się, że 95 proc. terytorium Iranu jest dotkniętych klęską suszy.

 

Jak wyjaśnił Netanjahu, Izrael stosuje najnowocześniejsze na świecie technologie odzyskiwania wody ze ścieków i odsalania wody morskiej. To również efekt tego, że wieloletnia izolacja gospodarcza zmusiła ten kraj do kupowania lub produkowania u siebie najnowszych technologii przemysłowych.

 

Teraz technologie i rozwiązania dotyczące wody Izrael chce przekazać Iranowi.

 

Ponieważ obywatele Izraela nie mają wstępu na teren Iranu, na specjalnie uruchomionej przez Izrael stronie internetowej w języku perskim, zamieszczono informacje niezbędne do racjonalnego zarządzania wodą.

 

 

  

"Śmierć Izraelowi" vs. "Życie dla narodu irańskiego!"


"Issa Kalantari, były irański minister rolnictwa powiedział, że 50 milionów Irańczyków może zostać zmuszonych do opuszczenia swoich domów z powodu suszy. 50 milionów!" - alarmował izraelski premier. "Miliony irańskich dzieci są zagrożone przez niekompetentne decyzje i złe zarządzanie urzędników reżimu".


Premier zwrócił również uwagę, że w ramach oszczędności wody Izrael przetwarza prawie 90 proc. ścieków. "To znacznie więcej, niż jakikolwiek kraj na świecie" - przekonywał Netanjahu.


"Irański reżim krzyczy: śmierć Izraelowi" - mówił Netanjahu. "W odpowiedzi Izrael krzyczy: Życie dla narodu irańskiego!".

 

 


"Ludzie w Iranie są dobrzy i przyzwoici. Nie powinni sami borykać się z reżimem. Jesteśmy z wami" - zapewnił premier Izraela.

 

"Pomożemy wam, by miliony Irańczyków nie musiały cierpieć. Nienawiść irańskiego reżimu do Izraela nie powstrzyma szacunku i przyjaźni między naszymi narodami".

 

Propozycja jest bezprecedensowa, ponieważ Izrael od lat jest w konflikcie z Iranem (i innymi krajami arabskimi rejonu Zatoki Perskiej); nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych, a nawet prowadzą działania militarne przeciw sobie.

 

Kraje Zatoki Perskiej uznały propozycje Izraela za akcję propagandową wymierzoną w rząd Iranu.

 

rp.pl, Times of Israel 

grz/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze