Służby w Gnieźnie przez kilka godzin szukały jadowitej żmii. A to synowa zrobiła "żart" teściowej

Polska
Służby w Gnieźnie przez kilka godzin szukały jadowitej żmii. A to synowa zrobiła "żart" teściowej
pl.wikipedia.org/cc-by-sa-2.5, zdj. ilustracyjne

Służby otrzymały zgłoszenie, że w kamienicy w centrum Gniezna jest jadowita żmija zygzakowata. Pod wskazany adres przyjechali strażacy, policjanci i strażnicy miejscy. Przez kilka godzin przeszukiwali budynek i okoliczne podwórka. Żmii nie znaleźli, bo nigdy jej tam nie było. Okazało się, że alarm spowodowany był "żartem", który synowa zrobiła teściowej. Teraz synowa odpowie za to przed sądem.

- Sytuacja była dość niebezpieczna, bo po sąsiedzku jest przedszkole i małe dzieci - powiedział Radiu Poznań komendant straży miejskiej Tomasz Francuszkiewicz.

 

Pomoc wezwała kobieta, która zdjęcie żmii dostała od synowej. Dopiero po kilku godzinach poszukiwań okazało się, że żmiję sfotografowano w Legnicy, przypadkiem na takim samym podłożu, jak podłoga w kamienicy w Gnieźnie, a zdjęcie miało być dowcipem.  

 

Jednak straż miejska nie wykazała się poczuciem humoru i zapowiedziała, że synowa odpowie przed sądem  za spowodowanie nieuzasadnionego alarmu.

 

Ukąszenie może być groźne


Żmija zygakowata jest jedynym jadowitym wężem żyjącym w Polsce. Poznać ją można przede wszystkim po zygzakowatej czarnej wstędze, ciągnącej się od karku do końca ogona.


Najczęściej można ją spotkać na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach i polanach leśnych. Lubi siedliska o chłodnym mikroklimacie.

 

Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwicę tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca.

 

Po ukąszeniu na skórze poszkodowanego pozostają dwie charakterystyczne ranki. Ukąszenie jest szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób starszych. Jednakże nie stanowi śmiertelnego zagrożenia dla zdrowego dorosłego człowieka.

 

Radio Poznań, polsatnews.pl

paw/dro
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie