Wybrała się na grzyby. Ukąsiła ją żmija

Polska
Wybrała się na grzyby. Ukąsiła ją żmija
Wikimedia Commons/Benny Trapp

Kobieta ze śladami ukąszenia przez żmiję trafiła do kaliskiego szpitala. Natychmiast podano jej surowicę i poddano trzydniowej obserwacji. W środę 51-latka została wypisana do domu, według lekarzy nie zagraża jej niebezpieczeństwo.

51-letnia mieszkanka Brzezin w powiecie kaliskim wybrała się w niedzielę na grzyby, w trakcie spaceru nadepnęła na żmiję, która ją ukąsiła.

 

- Pacjentka trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie podano jej surowicę, a następnie skierowano na oddział, na obserwację - powiedział rzecznik prasowy kaliskiego szpitala Paweł Gawroński.

 

Surowicę trzeba podać jak najszybciej

 

Rzecznik podkreślił, że po ukąszeniu przez żmiję surowica musi być podana pacjentowi jak najszybciej w celu dezaktywacji wstrzykniętego jadu.

 

- Jad jest silnie toksyczny i bardzo szybko niszczy naczynia. Dlatego surowicę trzeba podać jak najszybciej. Jad żmii jest szczególnie niebezpieczny w przypadku dzieci i osób starszych, ponieważ toksyczność w mniejszym i słabszym organizmie jest wielokrotnie zwiększona. Jednak w takich sytuacjach niezależnie od wieku każdy musi przyjąć surowicę - powiedział Paweł Gawroński z kaliskiego szpitala.

 

Zastępca nadleśniczego w Kaliszu Mirosław Niczyporuk powiedział, że w nadleśnictwie pracuje od 19 lat i pierwszy raz spotkał się z przypadkiem ukąszenia przez żmiję. Zastrzegł jednocześnie, że żmije zygzakowate występują na tym terenie. - I trzeba mieć tego świadomość. Można się na nie natknąć szczególnie latem, kiedy na polanie wygrzewają się na słońcu - powiedział Niczyporuk.

 

Zygzak na grzbiecie i znak przypominający "x" na głowie

 

Nadleśniczy z Kalisza przypomniał, że gdy napotkamy na swojej drodze żmiję nie wolno się do niej zbliżać, a wybierając się do lasu należy zakładać długie spodnie i wysokie gumowe buty.

 

W Polsce ze względu na coraz rzadsze występowanie żmije podlegają całkowitej ochronie. Występują trzy odmiany barwne żmij: brązowa, srebrzysta i czarna. Wszystkie mają jasnoczerwoną tęczówkę oka, przeciętą wąską, pionową źrenicą. Ważnymi cechami rozpoznawczymi są: zygzak na grzbiecie i znak przypominający "x" na trójkątnej głowie, wyraźne przewężenie szyjne, krępy tułów i krótki ogon.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie