Protesty w całej Polsce w obronie niezawisłości sądów. "Europo, nie odpuszczaj!"

Polska

Protesty "w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa" zorganizowane przez Komitet Obrony Demokracji odbywały się w poniedziałek w kilkudziesięciu polskich miastach. "Wyjdziemy, aby wezwać Komisję Europejską do podjęcia niezwłocznych działań w celu zapobieżenia postępującemu demontażowi niezależnego sądownictwa w naszym kraju" - tłumaczyli organizatorzy.

"Europo, nie odpuszczaj!" - to główne hasło manifestacji, które, jak podawali organizatorzy, zostały zaplanowane w ponad 80 miastach w całej Polsce. Największe zgromadzenie zapowiadano przed gmachem Sądu Najwyższego w Warszawie.

 

Chcą pokazać "determinację Polaków"

 

"Teraz rozstrzyga się, czy Komisja Europejska zaskarży do Trybunału Sprawiedliwości ustawę o Sądzie Najwyższym sprzeczną ze standardami państwa prawa. Komisja musi jednak widzieć także determinację Polaków w obronie własnych instytucji" - uzasadniali akcje protestacyjne organizatorzy.

 

"Zapraszamy wszystkich, którym los naszej ojczyzny nie jest obojętny, na demonstrację przed Sądy w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa" - można przeczytać na stronie internetowej KOD.

 

Opublikowano też mapkę z wykazem wszystkich miast, w których zaplanowano protesty.

 

 

"Staniemy zdeterminowani"

 

"Od przejęcia władzy jesienią 2015 r. rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się zniszczyć niezależne sądownictwo. 3 lipca na mocy niekonstytucyjnej ustawy o Sądzie Najwyższym blisko 40 proc. sędziów SN może przejść na wymuszoną przedwczesną emeryturę. Zastąpią ich nominaci upolitycznionej już Krajowej Rady Sądownictwa, w pełni kontrolowanej przez rząd. Liczba sędziów SN zostanie znacząco zwiększona i nowi, z nadania politycznej KRS, stanowić będą aż 60 proc. Będzie to ostatni akt przejmowania sądów przez partię rządzącą. W ponad 80 miastach w Polsce staniemy zdeterminowani, by bronić niezależności sądownictwa i niezawisłości sędziów" - podkreślają działacze KOD.

 

 

Apel profesorów do Timmermansa

 

To kolejne masowe protesty przeciwko przeprowadzonej przez rząd PiS reformie wymiaru sprawiedliwości. Opozycja i organizacje pozarządowe wzywają Komisję Europejską, by skierowała ustawę o Sądzie Najwyższym do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

 

Apel do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa wystosowali też profesorowie prawa z całego świata.

 

"Jesteśmy przekonani, że przyszedł czas, aby unijne instytucje, a zwłaszcza Komisja, powzięły natychmiastowe i zdecydowane kroki, aby odpowiedzieć na niedawne działania polskiego rządu, które sprowadzają się do ataku na rządy prawa w tym kraju. Rząd Prawa i Sprawiedliwości przyjął ustawy dotyczące sądów, Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego, które, rozpatrywane łącznie, znacząco podważają niezależność sądownictwa i podporządkowują sądownictwo partii rządzącej." - napisali w liście.

 

Wskazują na "sprzeczność z praworządnością"

 

Uzasadniają w nim, że "Ustawa o Sądzie Najwyższym wchodzi w życie z początkiem lipca i, co jest obecnie planowane, konstytucyjna kadencja znacznej części urzędujących sędziów SN wygaśnie. W połączeniu ze zwiększeniem liczby miejsc w Sądzie Najwyższym oznacza to, że nowa, upolityczniona Krajowa Rada Sądownictwa, wybrana przez partię rządzącą, będzie mogła wyznaczyć większość sędziów Sądu Najwyższego".

 

"Uważamy, że stoi to wprost w sprzeczności z praworządnością, którą artykuł 2 Traktatu o UE uznaje za kluczową wartość Unii Europejskiej i podstawowy warunek niezależności sądownictwa, który jest głównym elementem praworządności" - czytamy w liście.

"Nakłaniamy Komisję, aby powzięła natychmiastowe, konieczne kroki w celu uruchomienia procedury w trybie art. 258, co umożliwiłoby Trybunałowi Sprawiedliwości, jeśli ustawa o SN nie zostanie zmieniona, orzec co do niej" - napisali profesorowie.

 

W środę o godz. 15:00 w Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejna debata poświęcona praworządności w Polsce, w tym m.in. reformie wymiaru sprawiedliwości.

 

Więcej na ten temat w materiale "Wydarzeń".

 

 

polsatnews.pl

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie