Szydło: pozorowana reforma sądownictwa nie jest żadną reformą sądownictwa

Polska

- Rząd nie będzie się zgadzał na to, by Polska była dyskredytowana w kraju i za granicą. Po to między innymi powstała Polska Fundacja Narodowa. Jej głównym założeniem jest to, by cały świat dowiedział się prawdy o Polsce - powiedziała w piątek premier Beata Szydło. Dodała, że trzeba zrobić naprawdę dogłębną reformę sądownictwa, "bo tego dzisiaj oczekują od nas obywatele".

Szydło podziękowała Fundacji za przygotowanie akcji informacyjnej nazwanej "Sprawiedliwość". "Akcję, która ma przede wszystkim uzmysłowić nam wszystkim jak wiele patologii jest w tej chwili w systemie sprawiedliwości w Polsce i dlaczego powinniśmy to zmienić" - powiedziała Szydło na konferencji w Centrum Prasowym PAP.

 

"Przekazanie światu prawdy o Polsce"

 

- Rząd nie będzie się zgadzał, by Polska była w jakikolwiek sposób dyskredytowana w kraju i za granicą. Po to między innymi powstała Polska Fundacja Narodowa. Głównym założeniem Fundacji jest to, by cały świat dowiedział się prawdy o Polsce - mówiła premier podczas konferencji prasowej.

 

Przekonywała, że informacje o reformie wymiaru sprawiedliwości warto przekazać wszystkim, którzy czują się w tej kwestii niedoinformowani. - Wiedza prawna nie jest powszechna i jest wiedzą trudną, więc im więcej będzie dodatkowych informacji merytorycznych, w sposób prosty tłumaczących sens tej reformy, tym będzie lepiej - podkreśliła.

 

Dodała, że do rozmowy o zmianach w sądownictwie zaprasza "wszystkich Polaków, ale również polityków".

 

"Sądy dla obywateli, nie dla sędziów"

 

- Polacy mają poczucie tego, że sądy nie są dzisiaj dla nich, a sądy mają być właśnie dla obywateli, nie dla sędziów - podkreśliła Szydło

 

- Dzisiaj ta debata, która rozpoczyna się poprzez akcję informacyjną ma jeszcze raz przypomnieć, o tym, jakiej chcemy sprawiedliwości w Polsce, a jaka ona jest w tej chwili - stwierdziła Szydło.

 

W ocenie premier, "niektóre osoby związane z wymiarem sprawiedliwości" najchętniej nie zmieniałyby niczego.

 

- Słynne już zdanie: żeby było tak, jak było, myślę, że przejdzie do kanonu myśli politycznej w Polsce, jako stwierdzenie, które powinno zapalać w nas wszystkich czerwone światełko - mówiła Szydło.

 

- Pozorowana reforma sądownictwa nie jest żadną reformą sądownictwa. My chcemy dogłębnych zmian, bo tego potrzebują dzisiaj Polacy - podkreśliła.

 

"Walczymy z patologiami"

 

- My nie chcemy, żeby było tak, jak było, my chcemy, żeby było inaczej. Inaczej, to znaczy, żeby polskie sądownictwo, polski wymiar sprawiedliwości służył obywatelom, był dla ludzi, ale żeby też otwierał się na nowych, młodych sędziów, (...) żebyśmy mogli mieć poczucie, że wymiar sprawiedliwości Polski jest modelowy - mówiła premier.

 

- Chcemy, żeby wymiar sprawiedliwości był otwarty na nowych, prężnych, młodych ludzi. Chcemy demokratyzacji; chcemy, żeby w tych projektach ustaw, które zreformują dogłębnie wymiar sprawiedliwości, było bardzo jasno określone, że walczymy z patologiami w środowisku sędziowskim. Myślę, że te propozycje, które położyliśmy na stole, które pojawiły się już, przygotowane przez klub parlamentarny (PiS) i przez rząd, pokazywały jasno kierunek i drogę, w którym chcemy, aby wymiar sprawiedliwości podążał - podkreśliła szefowa rządu.

 

"Zróbmy reformę dogłębną"

 

- Zróbmy dobrą reformę sądownictwa, naprawdę reformę dogłębną, bo tego dzisiaj oczekują od nas obywatele - powiedziała Szydło.

 

Jak dodała, "jeżeli wszyscy razem dokonamy starań, to się powiedzie". - I będziemy mogli powiedzieć, że Polska jest państwem przykładowym, jeżeli chodzi o modelowy wymiar sprawiedliwości - dodała. - Być może zabrakło debaty wtedy, kiedy te projekty trafiły do Sejmu - zaznaczyła szefowa rządu.

 

Szef Polskiej Fundacji Narodowej Cezary Jurkiewicz, prezentując w piątek szczegóły kampanii informacyjnej dot. reformy wymiaru sprawiedliwości, powiedział, że kampania ma się toczyć w internecie i telewizji; wykorzystywane będą też bilbordy.

 

"Jako Fundacja spełnimy wszystkie wymagania"

 

- Nie zaniedbamy swojego obowiązku - jako Fundacja spełnimy wszystkie wymagania, związane ze statutem i będziemy wypowiadali się o prawdzie na temat Polski - zadeklarował na piątkowej konferencji prasowej Jurkiewicz - szef PFN, zarazem stołeczny radny PiS.

 

Poinformował, że Fundacja ma zamiar, swej akcji informacyjnej, wykorzystać "typowe metody przy kampanii medialnej", takie jak bilbordy, strony internetowe, a także kampanię telewizyjną.

 

Jurkiewicz potwierdził, że kampania PFN prowadzona będzie nie tylko za granicą, ale też w kraju. - Nie mogliśmy skierować kampanii tylko na zewnątrz, dlatego że to działania w kraju doprowadziły do podważenia wizerunku Polski. Dlatego kampania będzie kierowana również i skierowania do opinii publicznej w Polsce, a następnie na zewnątrz, za granicą - tłumaczył szef PFN.

 

Zarzuty opozycji

 

PO skrytykowała w czwartek, że to Polska Fundacja Narodowa przygotowuje kampanię informacyjną dotyczącą reformy sądownictwa. Zdaniem posła Marcina Kierwińskiego (PO) mamy do czynienia "z wielką aferą". 

 

- Jeżeli państwo wykorzystuje środki publiczne, aby promować poglądy jednej określonej partii politycznej, jest to skandal - podkreślił. Według niego jest to wzór, który należy "bardzo mocno potępić".

 

Według posłanki Joanny Scheuring-Wielgus Fundacja, którą stworzyło PiS jest kolejną instytucją, która "będzie prała nasze pieniądze".

 

Posłanka oświadczyła, że Nowoczesna złożyła interpelację do premier Beaty Szydło, w której prosi, aby premier wyjaśniła, "jaki był przetarg, gdzie będą te billboardy, jak to będzie promowane i dlaczego tak się dzieje".

 

Kontrola NIK i zawiadomienie do prokuratury

 

Partia Razem złożyła w czwartek wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o skontrolowanie działalności Polskiej Fundacji Narodowej - poinformowała rzecznika partii Dorota Olko. Zapowiedziała także złożenie doniesienie do prokuratury.

 

Olko poinformowała, że we wniosku do NIK podkreślono, iż celem powstania fundacji była "promocja i ochrona wizerunku Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiej gospodarki w Polsce i poza jej granicami, a także kształtowanie pozytywnego odbioru społecznego inwestycji prowadzonych przez spółki z udziałem Skarbu Państwa".

 

PAP, polsatnews.pl

paw/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie