Prawnik: w Konstytucji nie ma gwarancji bezpłatnego dostępu do opieki zdrowotnej

Polska
Prawnik: w Konstytucji nie ma gwarancji bezpłatnego dostępu do opieki zdrowotnej
Polsat News

- Równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, który gwarantuje Konstytucja, nie może być interpretowany jako bezpłatny dostęp - stwierdził profesor nadzwyczajny prawa z UKSW dr hab. Marek Świerczyński. Jest członkiem Rady Programowej rządowej debaty "Wspólnie dla zdrowia", która ma wypracować przyszły kształt opieki zdrowotnej.

13 czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie w ramach ogólnonarodowej debaty o kierunkach zmian w ochronie zdrowia "Wspólnie dla zdrowia".

 

Jednym z członków Rady Programowej debaty jest profesor UKSW dr hab. Marek Świerczyński. Zapytany, czy jego zdaniem art. 68 konstytucji daje gwarancje wszystkim obywatelom do bezpłatnej opieki zdrowotnej, odpowiedział: "W art. 68 Konstytucji RP nie ma mowy o bezpłatnym dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych, ale o równym dostępie do tych świadczeń".

 

"Niezbędna jest prawidłowa interpretacja tych przepisów"

 

- Równy dostęp nie może być interpretowany jako bezpłatny dostęp - dodał Świerczyński.

 

Profesor powiedział, że "w ciągu ostatnich lat powstało wiele rozbieżnych interpretacji art. 68 Konstytucji RP".

 

- Dlatego zespół ekspertów Rady Społecznej, zajmujących się tym zagadnieniem, stwierdził, że niezbędna jest prawidłowa interpretacja tych przepisów, aby mogły być realnie stosowane - dodał.

 

- Obecnie istnieje faktyczny brak równości w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Zadaniem władz jest stosowanie tych przepisów w sposób, który zagwarantuje każdemu człowiekowi zarówno bezpieczeństwo uzyskiwania świadczeń zdrowotnych w znaczeniu obiektywnym, jak również zapewni mu subiektywne poczucie bezpieczeństwa w systemie zdrowotnym - powiedział Świerczyński.

 

Kwestia dostępu do świadczeń

 

Zapytany, czy możliwa jest realizacja zapisów art. 68 ustawy zasadniczej, powiedział, że "kluczowym problemem, który należy rozwiązać, jest kwestia rzeczywistego dostępu do świadczeń".

 

- System ten, jako całość, powinien być efektywny. Prawo obywatela do ochrony zdrowia nie może polegać jedynie na prawie do oczekiwania na udzielenie świadczenia zdrowotnego - dodał.

 

Dr hab. Marek Świerczyński jest zatrudniony na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

 

Debatę o zdrowiu zainaugurował w kwietniu minister zdrowia. W celu wypracowania najlepszych rozwiązań dla systemu ochrony zdrowia została powołana społeczna rada programowa ogólnonarodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia". Są w niej m.in. byli szefowie resortu zdrowia, pracownicy ochrony zdrowia, przedstawiciele organizacji walczących o prawa pacjentów.

 

Ministerialny program przewiduje  organizację w latach 2018-2019 siedmiu konferencji, w ramach ogólnonarodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia". Ministerstwo zdrowia poinformowało, że po przeprowadzeniu debaty "powstanie strategia odpowiedzialnego rozwoju polskiej służby zdrowia". Przyszły kształt systemu ochrony zdrowia ma być określony na kolejnych "co najmniej 10 lat". 

 

PAP, polsatnews.pl

zdr/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie