Morawiecki: ta zmiana musi trwać; nadchodzące wybory są historycznie ważne, nie mniej, niż te w '89

Polska
Morawiecki: ta zmiana musi trwać; nadchodzące wybory są historycznie ważne, nie mniej, niż te w '89
Polsat News

- Jest niezwykle ważne byśmy przekonali społeczeństwo, że ta zmiana musi trwać, że w roku 2018 nadchodzące wybory, w 2019 i 2020, są historycznie ważne, nie mniej ważne niż w roku 1989 - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniego spotkania z mieszkańcami Wrocławia.

Szef rządu mówił na spotkaniu z mieszkańcami Wrocławia, że "nasze małe ojczyzny" potrzebują "odświeżenia, takiego nowego spojrzenia, jakie my prezentujemy na poziomie ogólnopolskim".

 

- Dlatego wszystkich - naszych zwolenników i przeciwników zapraszamy do tego naszego obozu zmiany. Pomagajcie nam też naprawiać nasze błędy. Chcemy być otwarci na dialog społeczny, bo widzimy, że idziemy dobrą drogą. Utwierdza nas w tym właśnie wielki atak na nas z różnych stron. To właśnie dlatego, te różne grupy interesów, które myślały, że jesteśmy tylko epizodem w historii politycznej III RP, ciągle chodzą na skargę do Brukseli, do innych stolic, bo chcą sojuszników w walce o zmianę tego kursu, który my rozpoczęliśmy - powiedział Morawiecki.

 

- Dlatego jest niezwykle ważne, byśmy przekonali społeczeństwo - z waszym wsparciem - że ta zmiana musi trwać, że w roku 2018 nadchodzące wybory, w 2019 i 2020, są historycznie ważne, nie mniej ważne niż w roku 1989 - podkreślił szef rządu.

 

"Chcemy Polski wykorzystującej swoje talenty we wszystkich dziedzinach"

 

Premier podczas sobotniego spotkania zastanawiał się, "czy żyjemy dziś już w Polsce najlepszej z możliwych". - Ja jestem przekonany, że jeszcze nie, że na pewno to nie jest Polska naszych marzeń, mówiąc trochę brutalnie, że to jest może Polska marzeń niektórych naszych sąsiadów, ale nie naszych marzeń - powiedział.

 

Dlatego - mówił - trzeba zdiagnozować sytuację, w której Polska jest dziś, by zapewnić jej możliwie najbardziej optymalny rozwój gospodarczy i społeczny. - Rozwój gospodarczy i społeczny, to jest właściwie to samo - mówił premier, dodając, że wcześniej społeczeństwo było uważane za "byt trochę odrębny".

 

- Niskie płace, niskimi kosztami się szczyciliśmy. Czy mamy być Polską niskich kosztów, wynagrodzeń? Nie, chcemy być Polską wykorzystującą swoje talenty we wszystkich dziedzinach, Polską, która ma do zaoferowania Europie i światu coś wyjątkowego, nasze doświadczenie historyczne, naszą dumę historyczną, ale też naszą przyszłość, nasze talenty, wykorzystywane w duchu tej rękawicy, której nie wahaliśmy się podjąć, czyli IV wielkiej rewolucji przemysłowej, zmiany technologicznej, która jest przed nami - powiedział szef rządu.

 

Premier: państwo jest od tego, żeby pomagać szukać nowych dróg rozwoju

 

- Państwo jest od tego, żeby pomagać społeczeństwu w szukaniu nowych dróg rozwoju, żeby budować drogi także w sposób dosłowny - mówił premier.

 

- Wsłuchując się w nasze życie społeczne, w te ostatnie lata, dekady, które minęły, i patrząc w przyszłość, szukamy nowych dróg rozwoju i państwo jest od tego, żeby pomagać społeczeństwu w szukaniu nowych dróg rozwoju. Żeby budować nowe drogi w sposób dosłowny - czyli łączyć siecią dróg dużych arterii komunikacyjnych, ale również dróg dojazdowych powiatowych, gminnych - ale również wytyczać i szukać nowych dróg rozwoju - mówił premier.

 

Jak dodał państwo musi szukać nowych dróg rozwoju, żeby odpowiedzieć na podstawowe pytanie: Jaka ma być Polska na trzecią i czwartą dekadę XXI wieku?

 

- Nasze dotychczasowe elity, które przez większość czasu trwania III RP sprawowały władzę na tak postawione sobie pytanie raczej odpowiadały w taki sposób, że przecież żyjemy w Polsce już teraz najlepszej z możliwych. Według tak rozumianej definicji wejście Polski do UE było "złapaniem pana Boga za nogi", było już prawie ukoronowaniem naszej historii - stwierdził Morawiecki.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie