Spotkanie premiera Morawieckiego z papieżem Franciszkiem. "Mamy taką samą wizję Europy"

Świat

- Z papieżem Franciszkiem rozmawialiśmy długo, m.in. o tematach społecznych oraz sytuacji w Rosji i na Ukrainie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Opowiedziałem też o naszej drodze wychodzenia z komunizmu; te doświadczenia papieżowi się podobały - dodał.

Audiencja u papieża Franciszka trwała około 40 minut; premierowi towarzyszyła w niej rodzina. Po audiencji Morawiecki spotkał się z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem.

 

- Jestem po bardzo ciepłej, serdecznej rozmowie z Ojcem Świętym, z papieżem Franciszkiem. Rozmawialiśmy długo na wiele tematów, w tym oczywiście również na tematy społeczne - oświadczył po audiencji szef rządu.

 

"Mówiłem o naszych programach społecznych"

 

Jak poinformował Morawiecki, z papieżem rozmawiał m.in. o tym, jak pomagać ludziom w okolicznościach niższego i wyższego wzrostu gospodarczego, o tym, jakie zagrożenia niesie ze sobą system społeczny zoligarchizowany, "kiedy zbyt silne jednostki dominują w sile kapitałów, własności gospodarczej nad innymi".

 

- Opowiedziałem też papieżowi o naszej drodze wychodzenia z komunizmu, z postkomunizmu. Bardzo wiele z tych naszych doświadczeń papieżowi się podobało, właściwie wszystkie się podobały. Mówiłem o naszych programach społecznych, połączonych z walką z przestępczością podatkową - powiedział premier.

 

"Papież Franciszek chce zjednoczonej Europy"

 

Morawiecki dodał, że z Ojcem Świętym rozmawiał też o sytuacji w Rosji i na Ukrainie. - Tutaj papież Franciszek był bardzo zainteresowany, w jaki sposób Polska rozładowuje napięcia, pomaga stabilizować sytuację w Europie Wschodniej, w Europie Centralnej - wskazał premier.

 

- Tak jak wielki Polak papież Jan Paweł II mówił, że Europa potrzebuje dwóch płuc, to papież Franciszek chyba idzie jeszcze dalej, jeśli mogę tak powiedzieć, chce zjednoczonej Europy, ale Europy jednocześnie bardzo różnorodnej. Ta wizja Europy jest bardzo, bardzo bliska wizji Europy, którą my reprezentujemy - powiedział premier na briefingu prasowym po audiencji.

 

Zaznaczył, że Polska chce budować "Europę ojczyzn", chce podtrzymywać i pielęgnować tożsamość państw i narodów Europy.

 

- Muszę powiedzieć, że byłem nawet trochę zaskoczony, jak bardzo mocno papież Franciszek potwierdzał, że ta nasza, polska wizja zjednoczonej Europy, ale Europy ojczyzn, właściwie w idealny sposób wpisuje się w jego wizję Europy - powiedział Morawiecki.

 

"Papież z ogromnym zrozumieniem podchodzi do naszej polityki ws. przyjmowania uchodźców"

 

Morawiecki był pytany przez dziennikarzy, czy podczas spotkania z papieżem pojawił się temat pomocy migrantom i postulowanej przez Polskę formy pomocy "na miejscu".

 

- Papież Franciszek widzi to również dokładnie tak samo jak my, ponieważ wymieniliśmy się tutaj naszymi spostrzeżeniami, jak radzić sobie z tym problemem; mówiłem o tym naszym wkładzie do różnych funduszy, mówiłem o tym, co robimy też, starając się odbudować szpitale, szkoły na Bliskim Wschodzie czy (...) w północnej Afryce - powiedział premier.

 

- I papież absolutnie zgadza się z naszą polityką, tutaj nie było cienia wątpliwości, że to jest ten kierunek działań, kierunek działań politycznych, ale też w obszarze właśnie migracji, a w szczególności uchodźców, który my prezentujemy - dodał premier.

 

Jak mówił, papież był również bardzo zainteresowany sytuacją Ukraińców. - Mówiłem o tym, ilu migrantów, ale także ilu uchodźców przyjmujemy z Ukrainy. Papież z ogromnym zrozumieniem podchodzi do naszej polityki, do tego, jak my staramy się rozładowywać napięcia - dodał Morawiecki.

 

"Tematy poruszane z papieżem były dla mnie budujące"

 

- Wszystkie tematy, które poruszyliśmy z Ojcem Świętym były naprawdę budujące dla mnie, krzepiące i cieszę się, że z głową Kościoła Katolickiego myślimy tak bardzo podobnie, a właściwie można powiedzieć, że w ogromnej większości tematów identycznie; w tych trudnych tematach politycznych, społecznych i aksjologicznych, dotyczących naszego systemu wartości" - mówił Morawiecki podczas briefingu.

"To była bardzo udane spotkanie - ocenił.

 

Szef polskiego rządu poinformował jednocześnie, że papież "z dużym uznaniem wypowiadał się na temat naszej polityki solidarności", polityki prorodzinnej.

 

- Bardzo się cieszę, że papież postrzega Polskę jak filar budowy wartości Europy XXI wieku, bo ja też tak patrzę na Europę, jako na kontynent wielkiej nadziei, ale kontynent, który potrzebuje swoistego renesansu - kontynuował.

 

Morawiecki powiedział też: "mówiliśmy (z papieżem - red.) jednym głosem, jeśli chodzi o nasz stosunek do Brukseli". - Papież sam pierwszy powiedział o Brukseli jako bardzo istotnym miejscu, gdzie decyduje się polityka europejska, wskazując jednocześnie na to, jak ważne jest, żebyśmy się starali - to był i mój głos, i Ojca Świętego - podkreślać wypracowywanie w żmudnym kompromisie, przy utrzymaniu tożsamości, też indywidualnych polityk wszystkich krajów członkowskich w UE - powiedział premier.

 

Premier złożył kwiaty na grobie św. Jana Pawła II

 

Morawiecki wraz z rodziną złożył w poniedziałek kwiaty i odmówił modlitwę przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

 

Na szarfie wiązanki złożonej przez szefa rządu napisano: "Wielkiemu synowi polskiej ziemi św. JP II z darem serca premier RP Mateusz Morawiecki AD 04.06.2018 r."

 

2 kwietnia minęło 13 lat od śmierci kanonizowanego w 2014 roku św. Jana Pawła II. Obecnie grobowiec papieża znajduje się w Kaplicy św. Sebastiana w Bazylice św. Piotra. Trumna ze szczątkami została tam przeniesiona po beatyfikacji papieża w 2011 roku.

 

Wizyta przy grobie papieża w Bazylice św. Piotra była ostatnim punktem pobytu szefa polskiego rządu w Watykanie. Wcześniej premier Morawiecki został przyjęty na audiencji u papieża Franciszka. Była to pierwsza wizyta Morawieckiego u papieża w roli szefa rządu.

 

PAP, fot: PAP/EPA/TONY GENTILE

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie