Niemcy i Belgia pośród nowych członków Rady Bezpieczeństwa

Świat
Niemcy i Belgia pośród nowych członków Rady Bezpieczeństwa
Wikimedia Commons/Eric Draper

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu pięciu nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na lata 2019-2020. W grupie Europa Zachodnia i inne państwa Niemcy i Belgia zastąpią Holandię i Szwecję.

W piątek tylko w grupie państw Azji i Pacyfiku doszło do rywalizacji. Indonezja pokonała w głosowaniu Malediwy. W pozostałych grupach liczba kandydatów równała się liczbie miejsc. W Radzie Bezpieczeństwa znajdą się także Dominikana z grupy Ameryki Południowej i Karaibów oraz Republika Południowej Afryki.

 

15 członków Rady Bezpieczeństwa ONZ

 

W tegorocznych wyborach najwięcej głosów, po 184, otrzymały Dominikana oraz Niemcy. Dla porównania w ubiegłym roku za Polską opowiedziało się 190 państw przy dwóch wstrzymujących się.

 

Nowi niestali członkowie Rady uzupełnią 1 stycznia 2019 roku znajdującą się tam od początku tego roku piątkę: Polskę, Gwineę Równikową, Kuwejt, Peru oraz Wybrzeże Kości Słoniowej.

 

Rada Bezpieczeństwa ONZ liczy łącznie 15 członków. Stałymi są USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja.

 

Jak wyjaśnił analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Rafał Tarnogórski, wymienność 10 niestałych członków Rady wybieranych na 2-letnie kadencje wpisana jest w samą konstrukcję tego organu. Cykliczny wybór dotyczy 5 nowych członków co roku - oznacza z jednej strony zapewnienie należytej geograficznej i politycznej reprezentacji dla wybieralnych członków ONZ, ale z drugiej wymianę aż jednej trzeciej składu.

 

"Dobry prognostyk"

 

Zdaniem eksperta dla wybieralnych członków RB powoduje to konieczność kalkulacji swoich planów i zamierzeń w stale zmieniających się konfiguracjach.

 

- Dobrym prognostykiem jest wybór Belgii i Niemiec, członków Unii Europejskiej dzielących z Polską fundamentalne wartości, a także Dominikany, która zastąpi prorosyjską w głosowaniach RB Boliwię. Upływa jednak kadencja Szwecji i Holandii, z którymi Polska ściśle współpracowała. Można przypuszczać, że współpraca ułoży się podobnie z Belgią i Niemcami. Ponadto, co zdarzy się po raz pierwszy, państwa Trójkąta Weimarskiego (Polska, Niemcy, Francja) spotkają się w globalnym formacie. Może to otworzyć nieoczekiwane możliwości - ocenił Tarnogórski.

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kraj, któremu kończy się kadencja w RB, nie jest uprawniony do natychmiastowego ponownego wyboru. Niestali członkowie Rady Bezpieczeństwa są wybierani większością dwóch trzecich głosów.

 

Mandat niestałych członków Rady Bezpieczeństwa najdłużej pełniły: Japonia (22 lata), Brazylia (20 lat) i Argentyna (18 lat). Polska jest członkiem RB po raz szósty, a jej kadencja upływa 31 grudnia 2019 roku.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie