Niedozwolona przemoc australijskiego wojska w Afganistanie. Prasa o zeznaniach z rządowego śledztwa

Świat
Niedozwolona przemoc australijskiego wojska w Afganistanie. Prasa o zeznaniach z rządowego śledztwa
SPC Jonathan Thomas/public domain

Żołnierze sił specjalnych Australii wykazywali "pogardę dla ludzkiego życia" i stosowali "niedozwoloną przemoc" podczas operacji prowadzonych w Afganistanie - podał w piątek dziennik "Sydney Morning Herald", powołując się na zeznania w rządowym śledztwie.

Ministerstwo obrony Australii wszczęło śledztwo w 2016 roku po pojawieniu się pogłosek o możliwych naruszeniach prawa wojennego przez australijskich żołnierzy w Afganistanie w latach 2005-2016.

 

Przedtem prowadzono nieoficjalne dochodzenie, podczas którego - jak pisze "Sydney Morning Herald" - źródła w australijskich siłach specjalnych opisywały przypadki niezatwierdzonego przez dowództwo stosowania przemocy podczas prowadzonych operacji. Mowa była też o "problemach głęboko zakorzenionych w kulturze" sił specjalnych i zachowaniu żołnierzy "daleko wykraczającym poza zwykłe odreagowywanie (stresu)".

 

Gazeta nie przytacza konkretnych zbrodni wojennych, jednak informatorzy zeznający w dochodzeniu, na których się powołuje, wspominają o "nieautoryzowanym i niedozwolonym stosowaniu przemocy podczas operacji" oraz o demonstrowanej przez australijskich komandosów "pogardzie dla ludzkiego życia i godności".

 

- Wiem, że przez ostatnie 15 lat działy się straszne rzeczy. Do po prostu straszliwych rzeczy dochodziło w Kabulu - powiedział jeden z informatorów.

 

Rzekome tuszowanie zabójstwa chłopca

 

Ministerstwo obrony Australii w oświadczeniu przekazanym redakcji "Sydney Morning Herald" podkreśliło, że "poważnie traktuje wszelkie doniesienia dotyczące australijskich sił zbrojnych" oraz że "jest świadome zarzutów dotyczących poważnych problemów z udziałem specjalnej grupy zadaniowej w Afganistanie".

 

Nadawca ABC wcześniej informował o domniemanym tuszowaniu skandalu po zabiciu afgańskiego chłopca przez żołnierzy australijskich sił specjalnych.

 

Australia jako bliski sojusznik USA od 17 lat wysyła swoje wojska do Afganistanu do walki z talibami i innymi islamistami. Obecnie w tym kraju przebywa ok. 300 australijskich żołnierzy. 

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie