Pentagon utajnił dane o sytuacji w Afganistanie. Amerykańskie straty mogły się podwoić

Świat
Pentagon utajnił dane o sytuacji w Afganistanie. Amerykańskie straty mogły się podwoić
Flickr/DVIDSHUB/CC BY 2.0/Zdj. ilustracyjne

Pentagon utajnił szeroki zakres danych wykorzystywanych do określenia postępów w wojnie w Afganistanie - podał "Wall Street Journal", powołując się na opublikowany we wtorek raport dla Kongresu przygotowany przez agencję ds. odbudowy Afganistanu (SIGAR).

Dane takie jak liczebność afgańskiej armii i sił policyjnych oraz liczba cywilnych ofiar śmiertelnych nalotów będą teraz dostępne dla wysokich rangą przedstawicieli władz USA w utajnionej części raportu - informuje amerykański dziennik.

 

Decyzja zapadła, gdy nowe dane wskazują na stały wzrost liczby ofiar wśród Amerykanów w związku z rozszerzaniem operacji wojskowych w Afganistanie. Amerykańskie straty w ostatnim kwartale niemal podwoiły się w porównaniu z rokiem poprzednim - wynika z raportu SIGAR, czyli biuro specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Afganistanu. W sumie w okresie od stycznia do listopada 2017 roku 11 amerykańskich żołnierzy zginęło, a 99 zostało rannych.

 

Według powołanego przez Kongres SIGAR dane dotyczące afgańskiej armii, policji i ludności cywilnej były jednymi z ostatnich wskaźników dostępnych dla opinii publicznej, pozwalających śledzić trwającą już ponad 16 lat wojny z udziałem USA. Od 2002 roku amerykański resort obrony zainwestował prawie 75 mld USD w szkolenie i wyposażenie afgańskiej armii i policji.

 

"Pojawia się przekonanie, że nie idzie nam dobrze"


Ukrywanie tego rodzaju informacji nie ma sensu - ocenił specjalny inspektor generalny John F. Sopko. - Nikt nie oczekuje, że nowa polityka administracji dotycząca Azji Południowej zapewni natychmiastowy zwrot, ale kiedy utajnia się takie rzeczy, to pojawia się przekonanie, że nie idzie nam dobrze - dodał.

 

Jeden kluczowy wskaźnik mierzenia postępów wojny w Afganistanie nadal się zmniejsza - pisze "WSJ". Najnowszy raport kwartalny pokazuje, że liczba okręgów kontrolowanych przez afgański rząd spadła z 63 proc. w sierpniu 2016 roku do 57 proc. w sierpniu 2017 roku. Dane dotyczące kolejnych miesięcy zostały utajnione przez dowództwo operacji Resolute Support pod wodzą USA - informuje SIGAR.

 

W poniedziałek w odpowiedzi na pytania Pentagon stwierdził, że liczba okręgów kontrolowanych przez rząd Afganistanu spadła o kolejny punkt procentowy w ostatnim kwartale 2017 roku - zwraca uwagę gazeta.

 

"Szanujemy afgański rząd i jego życzenie wstrzymania informacji"


Wojsko poinformowało, że decyzja o utajnieniu różnych kategorii danych nastąpiła po pisemnej prośbie rządu afgańskiego, wystosowanej jesienią 2017 roku, aby zablokować informacje o ofiarach wśród żołnierzy i policjantów, o stanie gotowości, a także w pięciu innych kategoriach.

 

- Szanujemy afgański rząd i jego życzenie wstrzymania informacji - powiedział rzecznik sił USA w Afganistanie Tom Gresback.

 

Tymczasem rzecznik afgańskiego ministerstwa obrony Dawlat Waziri powiedział, że jego resort nie zwrócił się z taką prośbą do władz USA.

Udostępnianie co kwartał danych przez SIGAR od dawna było kwestią sporną w Afganistanie i nie było od razu jasne, dlaczego Pentagon zdecydował się właśnie teraz je utajnić - wskazuje "WSJ".

 

Liczba nalotów wzrosła trzykrotnie


Decyzja ogranicza publikację kluczowych wskaźników w czasie, gdy armia USA radykalnie zwiększyła swoje wysiłki w Afganistanie w ramach ogłoszonej w sierpniu 2017 roku strategii prezydenta Donalda Trumpa dla Azji Południowej. Liczba amerykańskich nalotów wzrosła ponadtrzykrotnie, a tysiące kolejnych żołnierzy wysłano w celu wzmocnienia sił USA w Afganistanie w ramach nowej strategii.

 

Jak dotąd, zwiększona presja jeszcze nie powstrzymała pogarszającego się stanu bezpieczeństwa w Afganistanie - zwraca uwagę "WSJ". I przypomina, że potężny ładunek ukryty w karetce pogotowia zabił w weekend ponad 100 osób w Kabulu i był ostatnim z serii ataków na mieszkańców stolicy.

 

SIGAR poinformował, że amerykańskie wojsko odmawia również udostępnienia danych na temat ofiar cywilnych poniesionych w wyniku koalicyjnych nalotów.

 

Najnowszy raport, w którym ujawniono afgańskie dane o ofiarach, opublikowano w lipcu 2017 roku. Według SIGAR w pierwszych czterech miesiącach ubiegłego roku 2531 członków afgańskich sił bezpieczeństwa zginęło, a 4238 zostało rannych. Jeśli po udostępnieniu danych za pozostałe miesiące 2017 roku dynamika ta utrzyma się, to przekroczona zostanie rekordowa liczba 6700 zabitych z roku 2016.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie