Już 41 zatrutych salmonellą w Green Caffe Nero. 21 osób w szpitalu, w tym dwoje dzieci

Polska
Już 41 zatrutych salmonellą w Green Caffe Nero. 21 osób w szpitalu, w tym dwoje dzieci
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay

Warszawski sanepid poinformował w środę, że w wyniku zatrucia w kawiarni Green Caffe Nero do szpitala trafiło 21 osób, w tym dwoje dzieci, a w sumie zatruciu uległo 41 osób. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny podejrzewa, że przyczyną zatrucia były prawdopodobnie trzy rodzaje ciast z kremem niepoddanym obróbce termicznej: chałwowe, tort bezowy i ciasto "zielony mech".

"Kontrole sanitarne kawiarni sieci Caffe Nero prowadzone są od 1 czerwca, ze szczególnym uwzględnieniem zapewnienia bezpieczeństwa oferowanych do sprzedaży środków spożywczych, w tym ciast z kremem niepoddanych obróbce termicznej" - poinformowała Joanna Narożniak, rzecznik prasowy Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej.


Wszczęto je po wpłynięciu zgłoszeń dwóch osób (rodziny), które spożyły ciasto z kremem w tej kawiarni. Kolejne zgłoszenia wpłynęły 3 czerwca.


W środę sanepid poinformował, że w dniach od 27 do 31 maja zatruło się 41 osób, ponad połowa z nich musiała zostać hospitalizowana.

 

"Przerwany łańcuch chłodniczy"


Dotychczas skontrolowano 15 zakładów, w których stwierdzono nieprawidłowości dotyczące głównie  "przerwania łańcucha chłodniczego" dla oferowanych produktów. Na sieć kawiarni nałożono grzywny na łączną kwotę 4 300 zł. Sanepid prowadzi również postępowanie administracyjne wobec kawiarni.


W trakcie kontroli, wszystkim zakładom, w których stwierdzono niewłaściwie przechowywane środki spożywcze, nakazano bezzwłoczne ich wycofanie ze sprzedaży.


polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie