Sanepid ukarał Green Caffe Nero za nieprawidłowe chłodzenie produktów. "Zatrucia salmonellą"

Polska
Sanepid ukarał Green Caffe Nero za nieprawidłowe chłodzenie produktów. "Zatrucia salmonellą"
Flickr/Elliott Brown

Nieprawidłowe chłodzenie produktów było jednym z powodów ukarania sieci kawiarni - podał we wtorek Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie. Po 14 kontrolach zakładów nałożono mandaty na 4,3 tys. zł.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Warszawie poinformował na swojej stronie internetowej, że prowadzi dochodzenie epidemiologiczne w sprawie zbiorowego zatrucia pokarmowego w sieci kawiarni Green Caffe Nero.

 

Sanepid podał, że "podejrzanym i wskazanym przez osoby chore nośnikiem zakażenia były prawdopodobnie trzy rodzaje ciast z kremem niepoddanym obróbce termicznej (chałwowe, tort bezowy, ciasto zielony mech). Nakazano wycofanie z obrotu handlowego produktów, które były niewłaściwie przechowywane".

 

Zgłosili, że spożywali produkty z sieci

 

PPIS zaznaczył, że od 1 czerwca prowadzone są kontrole sanitarne w sieci kawiarni. "Dotychczas skontrolowano 14 zakładów, w których stwierdzono nieprawidłowości, które głównie dotyczyły przerwania łańcucha chłodniczego dla oferowanych produktów. W wyniku powyższego nałożono grzywny w drodze mandatów karnych na łączną kwotę 4 tys. 300 zł. Będzie też prowadzone postępowanie administracyjne" - podano.

 

Joanna Narożniak z Mazowieckiej Inspekcji Sanitarnej poinformowała, że w ostatnich dniach do sanepidu dochodzą sygnały o zatruciach. - Wstępne informacje wskazują na to, że mamy do czynienia z zatruciem bakterią salmonella. Wszystkie osoby zgłosiły, że spożywały produkty w kawiarniach sieci - powiedziała.

 

"W trybie pilnym uruchomiliśmy konieczne procedury"

 

Sieć Green Caffe Nero wydała oświadczenie na Facebooku. "Wstępne ustalenia wskazują, że partia produktów nabiałowych dostarczona do naszej piekarni zaopatrującej kawiarnie w ciasta, mogła nie spełniać wymogów bezpieczeństwa żywności, pomimo, że podlega badaniom" - napisano.

 

"Po odebraniu sygnałów w trybie pilnym uruchomiliśmy konieczne do wyjaśnienia tych sygnałów procedury. W związku z tym, zdecydowaliśmy się na natychmiastowe wstrzymanie sprzedaży wszystkich ciast z kremem, które mogłyby się okazać potencjalną przyczyną sygnalizowanych niedyspozycji żołądkowych. Obecnie sprawa jest badana w ramach procedur wewnętrznych i Sanepidu" - dodano.

 

PAP

zdr/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze