Runęły dach i ściana zabytkowego kościoła. "Widok przerażający"

Polska

We wsi Hajduki Nyskie na Opolszczyźnie runął w poniedziałek dach i ściana średniowiecznego, zabytkowego kościoła. Powodem był prawdopodobnie stan konstrukcji i pogoda. Kiedy doszło do wypadku na dachu trwały prace remontowe. Nikomu nic się nie stało. Parafianie zapowiadają, że odbudują swoją świątynię.

Kościół w Hajdukach Nyskich powstał ok. 1300 r., później był wielokrotnie przebudowywany. Ostatni remont dachu przeprowadzono w połowie ubiegłego wieku, jego pokrycie wymieniono z dachówek na blachę, ale nie wymieniono więźby, która prawdopodobniej pochodziła z czasów budowy kościoła. 

 

- Kwestia dachu oraz stropu to są ewidentne elementy tragedii - powiedział ksiądz Roman Dyjur, proboszcz parafii. Dodał, że rzeczy, które są na wyposażeniu kościoła "jakoś się na razie trzymają".

 

"To jest tragedia"

 

- To jest tragedia - zauważył jeden z mieszkańców Hajduków Nyskich. - Tutaj dzieci były chrzczone, związek małżeński tutaj zawierałem. Widok przerażający. W pierwszych chwilach człowiek czuł w gardle taką kluchę - dodał.    

 

Inny z mieszkańców zauważył, że dobrze, iż nikt nie zginął, "bo było bardzo blisko". - Dzień wcześniej byliśmy pod tym murem, wodę żeśmy wylewali - mówił. 

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

 

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie