Nadchodzą gwałtowne burze. Mogą wystąpić podtopienia, a nawet trąby powietrzne

Polska
Nadchodzą gwałtowne burze. Mogą wystąpić podtopienia, a nawet trąby powietrzne
Pixabay

Prognozy na sobotnie popołudnie mają ostrzegawczy ton w związku z burzami, które mogą występować na obszarze niemal całej Polski i powodować szkody, a także stwarzać zagrożenie. Poza gwałtownymi opadami mogą wystąpić trąby powietrzne i gradobicia. Tuz po południu burza z gradem przeszła nad podkrakowskimi Zielonkami, gdzie już dzień wcześniej doszło do licznych podtopień.

W wilgotnym i bardzo ciepłym powietrzu, w strefie zbiegania się wiatrów wiejących z różnych kierunków, warunki do rozwoju chmur burzowych będą sprzyjające, a to oznacza, że w sobota będzie bardzo niespokojne popołudnie i wieczór.


Najsłabszych zjawisk spodziewać się należy w północnych regionach, a im dalej w kierunku południowym Polski, tym burze będą się pojawiać częściej, będą intensywniejsze i mogą powodować poważniejsze szkody.


Największe zagrożenie stwarzać będą ulewne deszcze. W miejscach, gdzie chmury burzowe będą znacznie rozwinięte i będą wędrować wolno, spaść może nawet 30-50 mm deszczu. Jeśli stanie się to w ciągu godziny, to oznacza podtopienia.

 

IMiGW wydał ostrzeżenia dla trzynastu województw

 

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla czternastu województw.


Ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczą województw: zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego i lubelskiego. Ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują w województwach: lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i podkarpackim.

 

 

Grad może dziurawić dachy


Trzeba się liczyć, że w kilku miejscowościach może dojść do zalań na dużą skalę, takich, jak w ostatnich dniach np. w Bielinach czy Gorzowie Wielkopolskim. Zalane mogą być ulice, zabudowania i zakłady pracy, gdy kanalizacja burzowa stanie się niewydolna.


Groźne mogą się też okazać opady gradu. Ten może mieć w strefie najsilniejszych burz nawet 3 cm średnicy. Może on dziurawić dachy zabudowań, niszczyć uprawy i uszkadzać karoserie samochodów. Tworząc grubą warstwę na drogach, podczas roztapiania może powodować podtopienia.

 

Gwałtowna burza z gradem przeszła w sobotę ok. godz. 14 nad podkrakowskimi Zielonkami. Dzień wcześniej ulewa spowodowała w tej, oraz kilku okolicznych miejscowościach, liczne podtopienia.

 

Nagranie gradobicia przesłał nam nasz czytelnik, pan Mariusz.

 

 

Trzecim niszczącym zjawiskiem może być porywisty wiatr, osiągający w burzach nawet 90 km/h. Może on łamać i powalać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Niewykluczone są wówczas przerwy w dostawach prądu.

 


Prognozy wskazują też na podwyższone zagrożenie najbardziej gwałtownym zjawiskiem atmosferycznym, a mianowicie trąbą powietrzną. Strefa ryzyka obejmuje pas od zachodniego Pomorza przez Kujawy, Wielkopolskę i Ziemię Łódzką po Mazowsze, Kielecczyznę, Lubelszczyznę i Podkarpacie.

 

 

Burze utrzymają się do godzin nocnych


Popołudnie będzie już chłodniejsze niż w ostatnich dniach, jednak bardziej wilgotne. Termometry pokażą przeważnie od 25 do 27 stopni, tylko na północnym zachodzie i południowym wschodzie będzie goręcej, do 28-29 stopni.


Burze utrzymają się do godzin nocnych, najdłużej będą nas niepokoić na zachodzie, południu i w centrum Polski. Nawet, gdy zanikną, nadal mogą się utrzymywać opady deszczu, które mogą być miejscami obfite i potęgować zalania.

 

Szczegółowa prognoza pogody dostępna poniżej:

 

 

twojapogoda.pl, polsatnews.pl

grz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze