Krytyk Putina twierdzi, że został aresztowany w Hiszpanii. Policja zaprzecza

Świat
Krytyk Putina twierdzi, że został aresztowany w Hiszpanii. Policja zaprzecza
PAP/EPA/MICHAEL KLIMENTYEV/SPUTNIK/KREMLIN / POOL

Finansista i krytyk władz Rosji William Browder został w środę na krótko zatrzymany w Madrycie, ale do aresztowania nie doszło, gdyż nakaz wydany w jego sprawie przez Rosję wygasł - poinformowała hiszpańska policja.

Policyjna rzeczniczka przekazała, że Browder został zatrzymany rano przez policję i przewieziony na komisariat, gdzie sprawdzono nakaz jego aresztowania i ustalono, że dokument stracił ważność. Browder zostanie zwolniony jak tylko uporządkowana zostanie dokumentacja w jego sprawie - dodała.

 

Informacja o aresztowaniu pojawiła się najpierw na koncie Browdera na Twitterze. "Pilne: przed chwilą zostałem aresztowany przez hiszpańską policję w związku z wydanym przez Rosję nakazem aresztowania, złożonym za pośrednictwem Interpolu. Jedziemy na komisariat" - głosił zamieszczony tam wpis, z adnotacją, że funkcjonariusze "nie chcą powiedzieć, na który komisariat (jedziemy)".

 

 

Na koncie pojawiło się też zdjęcie zrobione z tylnego siedzenia radiowozu, przedstawiające siedzących z przodu dwóch umundurowanych funkcjonariuszy, oraz zdjęcie nakazu aresztowania, opatrzonego emblematami hiszpańskiego MSW i policji, z którego wynikało, że Browderowi zarzuca się domniemany współudział w oszustwie.

 

 

Krótko po oświadczeniu rzeczniczki policji Browder zamieścił na Twitterze swoje zdjęcie zrobione na ulicy, z komentarzem: "Dobre wieści. Hiszpańska policja właśnie mnie zwolniła, po tym jak sekretarz generalny Interpolu w Lyonie zalecił jej, by nie honorowała nowego międzynarodowego listu gończego (red notice) wydanego przez Rosję. Rosja już po raz szósty nadużyła Interpolu w mojej sprawie".

 

 

W grudniu 2017 roku rosyjski sąd skazał Browdera zaocznie na dziewięć lat więzienia za unikanie płacenia podatków i wyprowadzenie pieniędzy z Rosji za granicę. Browder, urodzony w USA obywatel brytyjski obecnie mieszkający w Londynie, odrzucił oskarżenia i uznał je za fikcyjne.

 

W 2013 roku moskiewski sąd w innym procesie skazał go na dziewięć lat więzienia za unikanie podatków na sumę ponad 0,5 mld rubli. Browder został w 2006 wydalony z Rosji z zakazem powrotu, gdyż rosyjskie władze uznały, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

 

Interpol odrzuca wnioski o aresztowanie

 

Browder stworzył fundusz Hermitage Capital Management (HCM), dla którego pracował Siergiej Magnitski. Jako audytor w HCM Magnitski tropił korupcję stojącą za wrogim przejęciem interesów Browdera w Rosji. Prawnik został aresztowany, gdy podczas przesłuchania w sprawie domniemanych oszustw podatkowych wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia różnych spółek.

 

W 2009 roku Magnitski zmarł w wieku 37 lat w więzieniu w Moskwie. Jego pracodawcy i obrońcy praw człowieka twierdzą, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych. Po śmierci Magnitski stał się symbolem walki z korupcją w Rosji, a Browder prowadził kampanię na rzecz demaskowania korupcji we władzach Rosji i ukarania urzędników odpowiedzialnych za jego zgon.

 

W 2012 roku Kongres USA przyjął tzw. ustawę Magnitskiego, na której mocy USA nałożyły sankcje na przedstawicieli Rosji uznanych za winnych korupcji i łamania praw człowieka. Podobne ustawy przyjęła też Kanada i kraje bałtyckie, a w Wielkiej Brytanii parlament poparł podobne rozwiązanie, pozwalające rządowi zamrażać aktywa osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka.

 

Rosja zabiega o aresztowanie Browdera i jego współpracownika Iwana Czerkasowa, również skazanego zaocznie w Moskwie na karę więzienia, jednak rosyjskie wnioski w tej sprawie są odrzucane przez Interpol, który uważa, że rosyjski proces przeciwko nim miał charakter polityczny.

 

PAP

bas/dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie