Putin za kierownicą ciężarówki. Otworzył most na Krym

Świat

Prezydent Rosji uczestniczył w uroczystym otwarciu jezdni mostu przez Cieśninę Kerczeńską. Putin za kierownicą Kamaza poprowadził kolumnę składającą się z ponad 30 ciężarówek, która przetestowała most. Droga od Kraju Krasnodarskiego do Kerczu trwała 16 minut.

Most ma długość 19 km i składa się z równolegle biegnących tras: samochodowej (po dwa pasy w każdą stronę) i kolejowej. Rozpoczyna się na Półwyspie Tamańskim w rosyjskim Kraju Krasnodarskim. Przebiega przez istniejącą pięciokilometrową tamę i wyspę Tuzła i dalej nad Cieśniną Kerczeńską dociera do terytorium Krymu. 

 

Koszt budowy mostu to 227,9 mld rubli (ponad 3,6 mld USD). Głównym wykonawcą projektu jest firma Strojgazmontaż (SGM) Arkadija Rotenberga, biznesmena uważanego za bliskiego przyjaciela Putina. Strojgazmontaż został wybrany bez przetargu, z powodu braku konkurentów. Przystąpienie do konkursu rozważał inny uważany za zbliżonego do Kremla biznesmen Giennadij Timczenko, ale ostatecznie zrezygnował. Podwykonawcą jest firma Mostotrest, również należąca do Rotenberga, która otrzymała kontrakt na 96,6 mld rubli (ponad 1,5 mld USD).

 

Budowę rosyjskiego mostu bez zgody Ukrainy potępiła m.in. Unia Europejska.

 

PAP, AP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie