Rolnicy z Pyrzyc oskarżeni o ustawianie przetargów na ziemię rolną uniewinnieni

Polska
Rolnicy z Pyrzyc oskarżeni o ustawianie przetargów na ziemię rolną uniewinnieni
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Szczeciński sąd uniewinnił 32 rolników z Pyrzyc (Zachodniopomorskie) oskarżonych o działanie w grupie przestępczej ustawiającej przetargi na zakup ziemi od Agencji Nieruchomości Rolnych. Według sądu, źródłem problemu był sposób działania ANR w czasie gdy dochodziło do czynów, o które zostali oskarżeni rolnicy. - Agencja taniej sprzedawała ziemię spółkom z zagranicznym kapitałem - uzasadnił sąd.

Do zatrzymań rolników i byłego pracownika Agencji Nieruchomości Rolnych doszło 6 października 2015 r. Sprawa dotyczyła kilkudziesięciu przetargów na grunty łącznej wartości 6 mln zł.

 

Według prokuratury, rolnicy działali w zmowie i przed rozpoczęciem przetargu ustalali, kto ma go wygrać. Osoba taka proponowała minimalną kwotę, a pozostali uczestnicy nie licytowali wyżej. - Gdyby rolnicy nie działali w zmowie, to ziemia byłaby sprzedawana za wyższą cenę - argumentowała prokuratura.

 

We wtorek Sąd Okręgowy w Szczecinie przyznał, że rolnicy spotykali się i omawiali kwestie zakupów gruntów rolnych. Jednak nie miało to znamion przestępstwa.

 

Mieli prawo się bronić 

 

Według sądu, rolnicy mieli prawo bronić się przed nieprawidłowościami w zarządzaniu ziemią przez ANR, a jednym ze sposób obrony było to, że umawiali się między sobą, kto wygra dany przetarg. Nie ma żadnego dowodu na to, iż oskarżeni utrudnili kupno ziemi komukolwiek spoza swojego grona - przekonywał sąd.

 

- To, co robili oskarżeni w gruncie rzeczy nie budzi większych wątpliwości - uzasadnił sędzia Józef Grocholski. - Organy ścigania niesłusznie uznały, że oskarżeni swoimi zrachowaniami w tej sprawie dopuścili się popełnienia przestępstw - dodał. Sąd oznajmił również, że źródłem problemów był sposób funkcjonowania ANR, w czasach gdy dochodziło do czynów, o które byli oskarżeni rolnicy.

Wyrok jest nieprawomocny.

 

radioszczecin.pl, polsatnews.pl

pez/dro/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!