Jurgiel: w tej kadencji Sejmu nie będzie sprzedaży państwowej ziemi

Polska
Jurgiel: w tej kadencji Sejmu nie będzie sprzedaży państwowej ziemi
Polsat News

- Państwowa ziemia nie powinna być sprzedawana i w tej kadencji Sejmu nie będzie to realizowane. Monitorowany będzie natomiast obrót ziemią, ale głównie w celu kompleksowego wykorzystania obszarów wiejskich do różnych zadań – powiedział minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

- Chodzi o dostosowanie tej struktury na przykład poprzez scalenia do tego, aby grunty Skarbu Państwa mogły być przekazane na cele mieszkaniowe, a także na cele rozwoju gmin czy miast, choć głównym sposobem wykorzystania ziemi ma być rolnictwo – wyjaśnił.


Jak zapowiedział, "zwiększony będzie nadzór właścicielski nad spółkami, które są obecnie w gestii ANR". - Trzeba im zapewnić prawidłowy rozwój poprzez dobre zarządzanie – dodał.

 

"Ustawa pozytywnie oceniana"

 

Na pytanie, czy resort planuje jakieś zmiany w ustawie o wstrzymaniu sprzedaży państwowych gruntów, Jurgiel odpowiedział: "mam sporo spotkań w środowisku rolniczym i ta ustawa jest generalnie pozytywnie oceniania, nie ma większych zastrzeżeń ze strony rolników".

 

- Jest trochę do wyjaśnienia problemów,  ściśle notarialno-technicznych, ale jeżeli chodzi o samą ideę takiej polityki w zakresie obrotu nieruchomościami rolnymi, to w mojej ocenie jest ona akceptowana przez rolników. Nie będzie więc zmiany ustawy w zakresie samej filozofii gospodarowania ziemią,  ewentualnie zmiany mogą dotyczyć spraw technicznych np. rozstrzygnięcia kto ma opiniować przy przetargach itp. - tłumaczył.

 

Ustawa o obrocie ziemią

 

Ustawa o obrocie ziemią wstrzymuje sprzedaż państwowych gruntów na 5 lat z wyjątkiem nieruchomości do 2 hektarów oraz innych przeznaczonych np. na cele nierolne jak pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe.

 

W prywatnym obrocie ziemią ustawa zakłada, że nabywcą gruntów rolnych może być jedynie rolnik indywidualny czyli osoba fizyczna, która osobiście gospodaruje na gruntach do 300 hektarów, posiada kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkuje w gminie, gdzie jest położona co najmniej jedna działka jego gospodarstwa.

 

Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo pierwokupu ziemi. Jednak nie będzie to dotyczyło dziedziczenia gospodarstwa przez osoby bliskie. Ziemię rolną będą mogły nabywać też Kościoły i związki wyznaniowe.
 
Ustawa weszła w życie 30 kwietnia 2016 r., bowiem 1 maja skończyło się 12-letnie moratorium na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze