Prace porządkowe w Sejmie, główny hol bez dziennikarzy. "Cel: skoszarować ich z dala od polityków"

Polska

"We wtorek w holu głównym Sejmu rozpoczynają się prace remontowe oraz porządkowe. Do czasu ich zakończenia ta część Izby będzie czasowo wyłączona" - poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu. Swoje stałe miejsce tracą dziennikarze sejmowi. Dla nich "dostępne będzie m.in. Centrum Medialne oraz budynki B i G" - podano. "Druga próba wyprowadzenia #WolneMedia" - napisał Twitterze Michał Szczerba (PO).

"Informujemy, że we wtorek w holu głównym Izby (parter i I piętro) rozpoczynają się prace remontowe oraz porządkowe. Do czasu ich zakończenia ta część Sejmu będzie czasowo wyłączona z użytkowania. Przedstawicieli mediów zapraszamy do korzystania z innych części Parlamentu, w tym m.in. budynków B, G i F (Centrum Medialne)" - podano we wtorkowym komunikacie CIS.

 

Sejm bez stolika dziennikarskiego. "Remont"

 

"Druga próba wyprowadzenia #WolneMedia. Z prawem do informacji wygrywają »prace porządkowe«. Cel: skoszarować w centrum medialnym, z dala od polityków, na ich łasce lub niełasce, bez komentarzy, tylko dla stałych korespondentów" - napisał na Twitterze poseł Michał Szczerba z PO.

 

 

"Sejm bez dziennikarzy? Czy to planuje (Marszałek Sejmu - red.) Marek Kuchciński?" - pytał rzecznik PSL Jakub Stefaniak.

 

 

 

 

Posłanka Nowoczesnej, Kamila Gasiuk-Pihowicz opublikowała pismo do marszałka Sejmu, w którym zwraca uwagę, że hol jest tradycyjnym miejscem pracy dziennikarzy, gdzie rozmawiali z politykami. 

 

Zapytała o uzasadnienie remontu i jego zakres. Chce się dowiedzieć też, czy zakres prowadzenia prac można zmienić tak, by umożliwić dziennikarzom dostęp do holu oraz czy po remoncie nadal będzie on dostępny dla mediów. 

 

 

Z kolei Marcin Kieriński z PO ocenił, że "Sejm rządzony przez Kuchcińskiego zaczyna przypominać Kreml. Władca wyznaczy: gdzie z kim i o czym będą rozmawiali dziennikarze"

Do tweeta Szczerby odniósł się szef Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka, informując m.in. że respektowane są jednorazowe przepustki dla dziennikarzy.

 

  

Planowane zakończenie remontu 5 czerwca

 

Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka powiedział we wtorek, że prace remontowe i porządkowe mają związek z prawie półtoramiesięczną akcją protestacyjną osób niepełnosprawnych i ich rodziców.

 

- Działania ruszają dziś i oczywiście zależy nam na dobrym tempie prac, by jak najszybciej ta część budynku była dostępna dla gości parlamentu - w tym przedstawicieli mediów, na dokładnie takich samych warunkach jak wcześniej - zaznaczył Grzegrzółka.

 

Jak poinformował, według wstępnych założeń, ruch w remontowanym holu głównym Sejmu, wróci do normy na najbliższe posiedzenie, które rozpocznie się we wtorek 5 czerwca.

 

Wejść mogą tylko posiadacze stałych i okresowych kart wstępu

 

Od 25 kwietnia obowiązuje zmiana zasad wstępu na teren kompleksu sejmowego - wejść mogą tam posiadacze stałych i okresowych kart wstępu. Jak informowało wtedy CIS, "z przyczyn organizacyjnych i bezpieczeństwa" zawieszone zostało przyznawanie jednorazowych kart wstępu.

 

18 kwietnia w Sejmie rozpoczął się protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych, który zakończył się 27 maja w niedzielę.

 

Protestujący zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

 

"Zrealizowano jeden postulat"

 

Protestujący uważali, że zrealizowano jeden ich postulat - podniesienie renty socjalnej. Zgodnie z już opublikowaną ustawą wzrośnie ona z 865,03 zł do 1029,80 zł.

 

Prezydent podpisał również ustawę wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych i wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

 

Zdaniem jej autorów, posłów PiS, spełnia ona drugi postulat protestujących i przyniesie gospodarstwom z osobą niepełnosprawną miesięcznie około 520 zł oszczędności.

 

PAP, polsatnews.pl

zdr/hlk/ml/prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze